Uda to miejsce, w którym kobiety tyją najczęściej. Bardzo ciężko je również wyćwiczyć tak, aby zrzucić nadmiar tłuszczu. Czy można coś na to poradzić? Z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna.Plastyka ud to operacja poważniejsza, niż zwykła liposukcja. Polega nie tylko na odessaniu tkanki tłuszczowej, ale również na usunięciu nadmiaru skóry. Najczęściej przeprowadza się ją na pacjentach, którzy niedawno metodami „tradycyjnymi” zrzucili wiele kilogramów i został im mało estetyczny fałd skórny. Podczas tej operacji można poprawić napięcie mięśni w udach, dzięki czemu nogi będą smuklejsze, jędrniejsze i bardziej kształtne.

Zabieg wykonuje się najefektywniej u pacjentów, których skóra jest wiotka, ale bez rozstępów. Również w przypadku, gdy sama liposukcja spowoduje powstanie nadmiernej ilości wiotkiej skóry, także wtedy przeprowadza się plastykę ud.

Przebieg operacji

Podczas zabiegu odessana zostanie tkanka tłuszczowa za pomocą jednej z metod liposukcji. Rodzaje nacięć, stosowanych do usunięcia nadmiaru skóry, zostaną dobrane wspólnie z lekarzem. Najczęściej wykonuje się cięcie odpachwinowe w kierunku wewnętrznej części uda, wzdłuż linii włosów łonowych. W czasie operacji poszczególne warstwy skóry zostają napięte, tkanki podciąga się a całość modeluje za pomocą szwów.

Modelowanie ud jest metodą inwazyjną i wymaga hospitalizacji po zabiegu. Sama operacja trwa 2.5-3.5 godziny, choć zależy to od rozległości zabiegu. Również czas rekonwalescencji będzie zależał od tego, jak bardzo skomplikowany był zabieg.

Rekonwalescencja i powikłania

Pacjent może ruszać się już w dniu operacji, choć oczywiście dotyczy to zabiegów lekkich. Szwy zdejmowane są po upływie tygodnia. Zasinienia utrzymują się do 2 tygodni, obrzęki – nawet do 3 miesięcy po operacji. Postępowanie pozabiegowe ustalane jest indywidualnie, ale powrót do pełnej aktywności fizycznej osiąga się po 4-8 tygodniach. Jeszcze nawet kilka miesięcy po zabiegu należy nosić profilaktycznie specjalną bieliznę elastyczną. Blizny początkowo będą widoczne, ale z czasem zanikną.

Jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej, tak i plastyka ud niesie ze sobą ryzyko różnego rodzaju powikłań. Infekcje ran, sączenia się krwi, martwica skóry, mogą być przyczyną nieestetycznych blizn i dłuższego czasu gojenia. Czasami potrzebne są kolejne operacje, żeby skorygować efekty uboczne poprzedniego zabiegu.

Efekty

Liposukcja i plastyka ciała nie są gwarancją, że problem nie powróci. To rozwiązania doraźne, które dają natychmiastowy efekt. Jeśli prócz zabiegu nie zdecydujemy się na zmianę trybu życia, stosowanie diety i ćwiczeń, wkrótce problem powróci. Jednak już sam widok własnych smukłych ud działa przecież motywująco!