Zabieg ten należy do rzadziej wykonywanych operacji plastycznych obszaru twarzy, chociaż nie jest skomplikowanych. Dzięki implantom można złagodzić rysy twarzy, co nie zawsze jest możliwe dzięki innym rodzajom operacji. Wszczepienie silikonowych implantów w policzki trwale zmieni kształt twarzdlatego też pacjent musi być absolutnie pewny swojej decyzji. Zabieg ten będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają zapadnięte policzki, są po wszelkiego rodzaju mechanicznych urazach twarzy, chcą złagodzić swoje rysy.

Wszczepienie implantów policzków może towarzyszyć innym zabiegom wykonywanym na twarzy pacjenta. Dzięki temu oszczędza się liczbę cięć – przez te same nacięcia do wykonania np. liftingu twarzy można wprowadzić również same implanty policzków. Samodzielny zabieg wszczepienia wkładek trwa około godziny i wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Jeśli wszczepieniu implantów nie towarzyszą inne zabiegi, wtedy lekarz wykonuje nacięcie wewnątrz dolnej powieki lub górnej wargi. Przez nie formuje się w odpowiednim miejscu kieszonkę, w której następnie umieszczony zostanie implant. Po dokładnym umiejscowieniu i uformowaniu implantu nacięcia zaszywa się i nakłada specjalny opatrunek. Szwy rozpuszczą się po 10 dniach od operacji.

Ryzyko związane z zabiegiem

Każda operacja wiąże się do pewnego stopnia z ryzykiem. Wszczepiane implanty pomimo tego, że są wykonywane z najnowocześniejszych materiałów, mogą wywołać reakcję alergiczną, podobnie jak środki znieczulające podczas zabiegu. Lekarze zwracają również uwagę na możliwość przesunięcia się implantu, zmiany jego położenia. To najczęstszy problem w przypadku implantów policzków, choć szanse na jego wystąpienie są znacznie mniejsze, gdy zabieg wykonuje profesjonalista. Jeśli implant przesunie się, konieczna może być operacja korygująca jego położenie.

Podczas zabiegu może dojść też do uszkodzenia nerwów twarzowych. Również same implanty mogą podrażniać nerwy lub spowodować infekcję. W takich przypadkach ciężko jest naprawić konsekwencje operacji. Po zabiegu mogą pojawić się obrzęki i bolesność, ale dolegliwości te powinny z czasem zniknąć same lub wsparte leczeniem antybiotykowym.

Czy warto?

Na to pytanie każdy pacjent musi odpowiedzieć sobie sam. Wszczepione implanty mogą zdziałać cuda – odmładzają twarz, poprawiają symetrię, niwelują braki. Podczas doboru odpowiedniego rozmiaru implantów potrzebny jest jednak specjalista, który dzięki swojemu doświadczeniu najlepiej będzie wiedział, co sprawdzi się w konkretnym przypadku. Źle dobrane implanty spowodują, że twarz nie tylko się zmieni, ale będzie też nieatrakcyjna.

Same implanty, jeśli się nie przemieszczą, są bezpiecznym materiałem. Wykonuje się je z trwałego i miękkiego silikonu, nie ma możliwości, że wypłynie z nich jakiś żel czy płyn. Jeśli zaś zajdzie potrzeba ich usunięcia, również z takim zabiegiem nie będzie problemu.