Lifestyle

Rośliny domowe bezpieczne dla zwierząt

Rośliny domowe bezpieczne dla zwierząt

Zdjęcie autorstwa Maksim Goncharenok z Pexels

Dom pełen czworonożnych i zielonych podopiecznych to spełnienie marzeń wielu osób. Niestety takie połączenie nie zawsze jest bezpieczne. Niektóre rośliny są trujące i mogą zaszkodzić zwierzętom, kiedy zostaną przez nie podgryzione. Z artykułu dowiesz się, które rośliny są toksyczne dla zwierząt, jakie są rośliny bezpieczne dla zwierząt oraz na co uważać w pielęgnacji roślin, kiedy jesteśmy właścicielami futrzaków.

Rośliny domowe szkodliwe dla zwierząt

Do roślin, które są niebezpieczne dla zwierząt należą popularne alokazje i monstery, ale też epipremnum i philodendrony. Trujące są również draceny, zamiokulkasy i pozornie bezpieczna lawenda. Zdecydowanie należy unikać poinsecji, skrzydłokwiatów, aglaonem i dieffenbachii, które są silnie toksyczne dla zwierząt.

Na naszej stronie w łatwy i szybki sposób można zaleźć rośliny, które są całkowicie nieszkodliwe dla zwierząt. Wystarczy w wybrać odpowiedni filtr i cieszyć się mnóstwem gatunków roślin doniczkowych bezpiecznych dla zwierząt. Każdy roślinny egzemplarz oznaczony jest odpowiednią kategorią, aby ułatwić zakupy właścicielom czworonogów.

Rośliny bezpieczne dla zwierząt

Do roślin niegroźnych dla zwierząt należą rośliny trawiaste, uwielbiane przez koty, które z wielką radością je podgryzają. Dla mruczków idealne będą bambusy, papirusy, czy zielistki.

Rośliny bezpieczne dla zwierząt

Dla kotów sprawdzą się również soczyste chamedory i noliny, które dodatkowo będą naturalnym drapakiem.

chamedory

Właściciele piesków mogą łatwiej schować trujące rośliny przed swoimi pupilami, niż właściciele kotów zwiedzających nawet najwyższe półki i parapety. Jednak te ciekawe świata czworonogi również mogą podgryzać zieleń w zasięgu ich wzroku. Spokojnie możemy umieścić w naszych mieszkaniach bezpieczne dla zwierząt, kolorowe calathee i maranty, zachwycające odmiany peperomii, czy oczyszczające powietrze paprocie.

paprocie

Do nietoksycznych gatunków roślin należą również egzotyczne ananasy, aspidistry, bananowce i rozłożyste palmy areki.

areka

W domowej dżungli przyjaznej dla zwierząt nie może zabraknąć miejsca dla eleganckiej facji, uroczych fitonii oraz pilei.

pilei

Sukulenty z grupy gruboszowatych, echeveria, żywe kamienie i haworsja również nie są toksyczne dla zwierząt.

echeveria

Na co uważać pielęgnując rośliny?

Pogodzenie miłości do roślin z miłością do zwierząt jest możliwe, wystarczy pamiętać  o kilku ważnych zasadach. Wszelkie chemiczne opryski oraz nabłyszczanie liści musimy wykonywać z daleka od naszych pupili, a rośliny po takim zabiegu trzymać poza zasięgiem zwierząt. Rośliny, o które zwierzęta mogą się skaleczyć, czyli posiadające igły, kolce i ciernie, powinny być w miejscach dla nich niedostępnych. Właściciele zwierząt powinni również regularnie obserwować swoje czworonogi oraz pilnować, aby nie zjadały roślin w nadmiarze, ponieważ w takim wypadku nawet te bezpieczne, mogą im zaszkodzić.

Sklep z roślinami Mała Szklarnia to miejsce dla każdego roślinomaniaka w Polsce. Z nami nauczysz się mieć rękę do roślin i pielęgnować swoją pasję.

Wysyłamy rośliny na całą Polskę oraz mamy sklepy stacjonarne we Wrocławiu i w Krakowie 💚

Dodaj komentarz