Problemy z rozwojem zawodowym u osób wysoko wrażliwych
Christin Hume z Unsplash

Wysoka wrażliwość sensoryczna to cecha układu nerwowego, która sprawia, że intensywniej odbieramy bodźce z otoczenia. Osoby, które ją reprezentują, mają też świetnie rozwiniętą empatię i wykazują wysoką zdolność analityczną, dzięki czemu łatwo wiążą ze sobą różne wydarzenia, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. Jak wyglądają problemy z rozwojem zawodowym u osób wysoko wrażliwych?

Spis treści:

  1. Dlaczego osoby wysoko wrażliwe czują się mniej zdolne?
  2. Większa podatność na porażki i zniechęcenie
  3. Praca poniżej możliwości
  4. Skąd się biorą problemy z rozwojem zawodowym u osób wysoko wrażliwych?
  5. Wysoka wrażliwość sensoryczna a problem z dostrzeganiem sukcesów
  6. Wysoka wrażliwość a podatność na stany depresyjne
  7. Problemy z nauką u osób wrażliwych – z czego wynikają?
  8. Podatność na krytykę, w tym niezasłużoną

Dlaczego osoby wysoko wrażliwe czują się mniej zdolne?

Osoby wysoko wrażliwe często czują się mniej zdolne. Wynika to z faktu, iż przywiązują większą wagę do porażek. Ogólnie mózg człowieka został tak zaprogramowany, aby wyłapywać potencjalne zagrożenia. W związku z tym zdarzeniom negatywnym automatycznie przypisuje większą wagę. Osoba wysoko wrażliwa może mieć zatem świetne osiągnięcia zawodowe i naukowe, a jednocześnie czuć się niewystarczająco dobra, bo nie radzi sobie z jedną rzeczą. Np. nie zna jakiegoś języka oprogramowania, nie umie przerabiać grafik albo obsługiwać jakiegoś programu.

Większa podatność na porażki i zniechęcenie

Problemy z rozwojem zawodowym u osób wysoko wrażliwych często wiążą się z tym, że ci ludzie łatwiej się poddają. Choć nie są mniej zdolni, to tacy się czują. Np. gdy nie zdadzą egzaminu na prawo jazdy, nie chcą podchodzić do kolejnego, bo wychodzą z założenia, że po raz kolejny tylko się skompromitują. Jeśli nie uda im się przejść pomyślnie procesu rekrutacyjnego w firmie, w której chcieliby pracować, nie ubiegają się o podobne stanowisko w innym przedsiębiorstwie. Osoby wysoko wrażliwe często tkwią w miejscu. Nie rozwijają się, bo uważają, że nie mają dostatecznych kompetencji, by powalczyć o awans czy przenieść się do innej firmy, gdzie wynagrodzenie jest dużo wyższe.

Praca poniżej możliwości

Wysoka wrażliwość sensoryczna sprawia, że po ukończeniu studiów, gdy poszukiwanie pracy jest często utrudnione przez brak wymaganego doświadczenia na podobnym stanowisku, tacy ludzie często wybierają pracę poniżej swoich możliwości. Boją się bowiem, że nie zasługują na nic lepszego. Chcą pracować, a kolejne odmowy i cisza ze strony rekruterów tylko podkopują ich samoocenę i poczucie własnej wartości.

Skąd się biorą problemy z rozwojem zawodowym u osób wysoko wrażliwych?

Osoby wrażliwe często porównują się też z innymi i w takich zestawieniach nie wypadają zbyt korzystnie.  To generuje problemy z rozwojem zawodowym. Np. osoba wrażliwa widzi, że jej kolega często przeprowadza wywiady po angielsku z różnymi gwiazdami. Czuje się fatalnie, ponieważ ona postrzega swoje umiejętności językowe jako niedostateczne. Uważa, że nigdy nie osiągnie sukcesu zawodowego, bo nie umie perfekcyjnie opanować angielskiego. Nie zwraca przy tym uwagi, że kolega okropnie kaleczy język obcy, lecz mimo to nie poddaje się i podejmuje próby rozmowy. Ona też mogłaby tak robić, ale czuje się fatalnie, gdy popełni błąd składniowy czy gramatyczny, albo źle wypowie jakieś słowo. W rezultacie jej rozwój zawodowy nie ogranicza brak kompetencji, lecz wewnętrzne ograniczenia, które pojawiają się w jej głowie.

Wysoka wrażliwość sensoryczna a problem z dostrzeganiem sukcesów

Wysoka wrażliwość sensoryczna często sprzyja zaniżaniu osiągnięć. Gdy taki człowiek odniesie sukces, np. przyniesie firmie ogromny dochód, to postrzega tę sytuację jako szczęśliwy zbieg okoliczności. Natomiast gdy przedsiębiorstwo ma problemu, za które nie odpowiada osoba wysoka wrażliwa, ta i tak poczuwa się do odpowiedzialności. Osobom wysoko wrażliwym często doskwiera nadmiarowe poczucie winy. Jednocześnie nie potrafią one celebrować swoich sukcesów i uznać ich za efekt swojej ciężkiej pracy.

Wysoka wrażliwość a podatność na stany depresyjne

Osoby wysoko wrażliwe łatwiej popadają w stany depresyjne. Wystarczą drobne problemy z rozwojem zawodowym. Np. odejście klienta traktują jako swoją osobistą porażkę. Tymczasem to zdarzenie może mieć zupełnie neutralny charakter. Firma, z którą dotychczas współpracowała osoba wysoko wrażliwa, mogła być zadowolona z usług, ale popadła w międzyczasie w problemy finansowe i nie stać ją na dodatkowe aktywności.

Problemy z nauką u osób wrażliwych – z czego wynikają?

Osoby wysoko wrażliwe często mają problem w szkole. Nie wynika on z trudności z przyswajaniem wiedzy. Wysoka wrażliwość sensoryczna nie ma nic wspólnego z upośledzeniem intelektualnym. Po prostu nadmiar bodźców w szkole prowadzi do przeciążenia mózgu. Hałas na korytarzu, głośni koledzy w klasie, przedmioty humanistyczne przeplatające się ze ścisłymi, nadmiar oczekiwań ze strony nauczycieli – wszystko to działa niekorzystnie. Osoby wysoko wrażliwe nie lubią poczucia nadmiarowości. Gdy muszą odrobić mnóstwo stron z zadaniami domowymi, czują się tym przytłoczone. Nadmiar obowiązków osłabia ich koncentrację. Często jednak osoby wysoko wrażliwe odnajdują się na studiach, gdzie uczą się w dość wąskiej specjalizacji. Np. na matematyce nie ma historii czy wiedzy o społeczeństwie. Wreszcie można skoncentrować swoją uwagę na jednym zagadnieniu. Także wykładowcy nie zadają prac domowych, a terminy kolokwiów na ogół lepiej rozkładają się w czasie. Studia to także seminaria i konwersatoria, podczas których pracuje się w niewielkich grupach, co znacznie poprawia komfort osób wrażliwych.

Podatność na krytykę, w tym niezasłużoną

Wysoka wrażliwość sensoryczna czyni ludzi podatnymi na krytykę. Nawet ta całkowicie niezasłużona jest odbierana bardzo mocno. Złe słowo ze strony koleżanki z pracy może generować problemy z rozwojem zawodowym.  Zniechęca bowiem osoby wrażliwe do dalszej pracy. Wychodzą one  z założenia, że po co się starać, skoro i tak nikogo nigdy nie zadowolą.