Lifestyle

Dlaczego warto sprawdzić pracodawcę?

Dlaczego warto sprawdzić pracodawcę

Każdy z nas czasem szuka pracy – dorywczej lub stałej. Niestety, w sieci roi się od ogłoszeń od nieuczciwych firm. Choć większość nie zamierza cię oszukać, to zawsze istnieje ryzyko, że trafisz na nieuczciwego przedsiębiorcę. Dlaczego warto sprawdzić pracodawcę?

Zanim nawiążesz jakąkolwiek współpracę z nową firmą, sprawdź, jakie ma opinie w internecie. Nawet jeśli jest gigantem w swojej branży, ma liczne filie w całej Polsce, to warunki zatrudnienia mogą okazać się niekorzystne.  To normalne, że niektórzy byli pracownicy są sfrustrowani i narzekają na byłego pracodawcę. Jednak jeśli widzisz same negatywne komentarze nt. firmy, padają oskarżenia o mobbing, molestowanie seksualne, pojawiają się problemy z wypłatą wynagrodzenia, to lepiej szukać dalej.

Sprawdź, czy pracodawca nie stosuje mobbingu

Niestety, mobbing jest częściej spotykanym problemem, niż sądzimy.  Przybiera różną postać, począwszy od uwag powątpiewających w nasze kompetencje, a skończywszy na jawnym wyśmiewaniu czy krytykowaniu pracownika. W niektórych firmach zarząd jest w porządku, ale kierownicy poszczególnych działów krzyczą na podwładnych, rzucają w nimi kartkami, kontrolują ich wyjścia do toalety, a nawet ilość zużytego papieru toaletowego.

Sprawdź, czy nie zmusza do pracy po godzinach bez dodatkowego wynagrodzenia

Niestety, często praktyką wielu firm jest zmuszanie pracownika do pracy po godzinach bez dodatkowego wynagrodzenia. Zastrasza się ich, że na ich miejsce czeka mnóstwo chętnych. Gdy pracownik skarży się na nadmiar obowiązków, to słyszy, że jest opieszały, nie wyrabia się ze swoją pracą, dlatego musi wykonywać ją w ramach bezpłatnych nadgodzin. Takie praktyki mają miejsce zarówno w korporacjach, jak i w mniejszych firmach.

Sprawdź, czy wypłata wpływa na konto w terminie

Dowiedz się od innych pracowników, czy firma regularnie wypłaca wynagrodzenie w terminie, a może często ma mniejsze lub większe opóźnienia. Jeśli ktoś kombinuje w tym zakresie, to nie ma sensu zatrudniać się w takiej firmie, bo zawsze będziesz się martwić, za co opłacisz rachunki. Te bowiem trzeba uregulować w terminie.

Sprawdź, czy istnieje możliwość rozwoju w firmie

Jeśli pragniesz się rozwijać, poszerzać swoje kompetencje, to zwróć uwagę, czy firma inwestuje w szkolenia dla pracowników, a może postrzega je jako zbędne wydatki? Jeśli tak jest, wszystkiego masz się dowiadywać na własną rękę, to lepiej poszukać oferty, która zaspokaja twoje aspiracje zawodowe.

Sprawdź, czy praca jest stresująca

Warto porozmawiać z byłymi i obecnymi pracownikami nt. atmosfery w pracy. Jeśli ta jest bardzo stresująca, a ty źle znosisz napięcia, lepiej poszukać sobie czegoś spokojniejszego. To normalne, że na każdym stanowisku zdarzają się czasem nieprzyjemne sytuacje, ale lepiej unikać pracy w biurze obsługi klienta, gdzie ciągle obrywa się od niezadowolonych ludzi, że czekają na okna już od kilku miesięcy. Gdy firma jest nierzetelna i nie realizuje zadań w terminie, to ty robisz za chłopca do bicia. Tutaj poziom stresu jest wyjątkowo wysoki.

Dodaj komentarz