Przemoc psychiczna często bywa bagatelizowana, dużo trudniej ocenić czyjeś intencje oraz bolesne słowa, niż dostrzec siniaki na czyimś ciele. Choć w Polsce nawet z tym ostatnim bywa różnie. Ofiary przemocy domowej, w tym dzieci, często przez lata nie mogą liczyć na pomoc. Wszyscy odwracają oczy i udają, że nie widzą zła, które je dosięga. Po czym rozpoznać przemoc psychiczną w związku?
Spis treści:
- Przemoc psychiczna dużo powszechniejsza, niż zakładamy
- Po czym rozpoznać przemoc psychiczną w związku? Przemoc psychiczna zaczyna się od drobiazgów
- Partner nieustannie cię krytykuje
- Przemoc psychiczna prowadzi do spadku samooceny
- Przemoc psychiczna w związku. Gaslighting, czyli manipulacja partnerem
Przemoc psychiczna dużo powszechniejsza, niż zakładamy
Przemoc psychiczna jest taka trudna do wychwycenia, ponieważ ma bardziej wyrafinowany charakter. Jej sprawca nierzadko uprawia ją w białych rękawiczkach. Dużo trudniej ocenić nam, czy on krytykuje nasz wygląd lub sposób odżywiania, bo dobrze nam życzy i chce, abyśmy coś zmieniły w swoim życiu dla własnego dobra, czy kierują nim złe intencje. Zazwyczaj jednak słowa partnera mają nam zadać ból. On chce w ten sposób zyskać nad nami przewagę. Będzie stopniowo odzierał nas z pewności siebie, poddając w wątpliwość nasz wygląd zewnętrzny, kompetencje, a nawet zdrowie psychiczne. Krytyka ze strony partnera nie ma nic wspólnego z merytorycznymi uwagami, które są wyrażana w ciepłej, przyjaznej atmosferze w sposób, który nie rani drugiej strony.
Po czym rozpoznać przemoc psychiczną w związku? Przemoc psychiczna zaczyna się od drobiazgów
Pamiętaj o tym, że żaden sprawca przemocy nie jest na tyle głupi, by przystąpić do frontalnego ataku. On zdaje sobie bowiem sprawę, że możesz być dużo trudniejszym przeciwnikiem, niż wydajesz się na pierwszy rzut oka. W związku z tym on testuje twoje granice. Przemoc psychiczna zawsze zaczyna się od drobiazgów. Np. on mówi, że woli cię w spodniach, bo tylko krągłe kobiece pośladki go kręcą. Wiele osób to bagatelizuje, bo te oryginalne uwagi bierzemy jako sposób wyrażania własnego zdania. Tymczasem jest to początek przemocy psychicznej. Jeśli zaczniesz mu ulegać, on będzie posuwał się coraz dalej. Później jawnie zacznie krytykować twój wygląd, gust, kompetencje, intelekt itp. Będzie chciał cię upokorzyć, zranić i pozbawić pewności siebie.
Partner nieustannie cię krytykuje
Jeśli partner ciągle cię za coś krytykuje – za źle umytą szybę, niewłaściwie ułożone warzywa, zbyt długie przesiadywanie w pracy, sposób wychowywania dziecka, ubiór, porządkowanie szaf – to znak, że padasz ofiarą przemocy psychicznej. Nie pozwól na to, aby on nadal się nad tobą znęcał. To toksyczny facet, z którym należy zerwać kontakt. Jego krytyczne opinie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Przemoc psychiczna prowadzi do spadku samooceny
Jego oryginalne komentarze początkowo mogą wydawać się tylko osobliwe, ale gdy słuchamy ich na co dzień, pojawia się zwątpienie. Zaczynamy wątpić w siebie, swoje kompetencje i atrakcyjność. Przemoc psychiczna na dłuższą metę prowadzi do spadku samooceny. W ten sposób jej sprawca uzależnia od siebie swoją ofiarę. Ona boi się odejść, bo sobie nie poradzi. Boi się szukać lepszej pracy, bo jego zdaniem jest na to za głupia. Boi się samotności, bo przecież on tyle razy powtarzał jej, że jest za brzydka, by kogoś znaleźć, że w to uwierzyła.
Przemoc psychiczna w związku. Gaslighting, czyli manipulacja partnerem
Przemoc psychiczna to także podważanie jego obserwacji i odczuć. Jesteś nienormalna, nic takiego nie powiedziałem, sama dopisujesz sobie historie. Co ty, wcale nie chciałem jeść ogórkowej na obiad, mówiłem o pomidorowej, czyżbyś miała sklerozę? To tylko dwa zdania, które pokazują, jak w praktyce wygląda gaslighting. Taka manipulacja partnera sprawia, że ofiara przemocy często obwinia samą siebie za to, że on zachowuje się właściwie. Nierzadko zaczyna wręcz wątpić w swoje zdrowie psychiczne. Toksyczny facet, który stosuje przemoc psychiczną, jest kimś, od kogo należy uciekać w siną dal.