Seks

Brak seksu w związku – czy zawsze prowadzi do jego upadku?

Brak seksu w związku

Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Czy można w ogóle nie uprawiać seksu, żyjąc w związku i być zadowolonym z jakości relacji? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na ogół bowiem zakładamy, że seks stanowi ważne spoiwo związku. Istnieją jednak pary, które w inny sposób realizują potrzebę bliskości fizycznej i przynosi im to satysfakcję. Czy brak seksu w związku zawsze prowadzi do jego rozpadu?

Brak seksu nie zawsze oznacza kryzys w związku

Na co dzień dotykają nas różne problemy. Czasem ktoś podupada na zdrowiu na tyle poważnie, iż nie może uprawiać seksu. Druga strona akceptuje ten stan i zgadza się na brak współżycia. Niemniej partnerzy nadal się przytulają, całują, głaszczą i pamiętają o tym, co jest ważne dla drugiej osoby. Taka relacja może być szczęśliwa i udana. Bazuje bowiem na solidnym fundamencie. Nie dla każdego seks jest równie ważny. Niektórzy ludzie wyżej stawiają prawdziwą bliskość.

Zmęczenie a brak ochoty na seks

Żyjemy w czasach nieustannej pogoni. W pracy spędzamy po kilkanaście godzin dziennie, aby zasłużyć na upragniony awans i podwyżkę. Do tego dochodzą chorzy rodzice, zbuntowane dzieci i okazuje się, że wieczorem jesteśmy tak zmęczeni, że ostatnią rzeczą, na którą mamy jakąkolwiek ochotę jest seks. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zmianą priorytetów w życiu.

Gdy partner przestaje być atrakcyjny seksualnie

Czasem tracimy ochotę na seks z własnym partnerem, ponieważ jego wygląd zewnętrzny znacznie odbiega od tego, z czym mieliśmy do czynienia na początku. Na przykład kobiecie nie podoba się, że mężczyzna wyłysiał, mocno przytył. Lubi go, ale nie ma ochoty na seks, bo nie odczuwa pociągu fizycznego. Ten jednak może pojawić się do osoby trzeciej, np. kolegi z pracy.

Do czego prowadzi brak seksu?

Brak seksu prowadzi do stanu napięcia, to obejmuje zarówno naszą psychikę, jak i ciało. Wiele kobiet, które nie prowadzi aktywnego życia erotycznego, skarży się na silny ból głowy i pleców. Ponadto towarzyszy im nadmierna nerwowość. Orgazm pozwala się zrelaksować, wyzbyć negatywnych emocji i nieco rozluźnić napięte mięśnie.

Brak seksu a stosowanie przemocy

Na co dzień, kiedy oglądamy telewizję, często słyszymy o kolejnym skandalu  z udziałem księży czy zakonnic. Z pewnością duży wpływ na taki stan rzeczy ma celibat. W związku z tym, iż seks jest wśród duchownych katolickich zakazany, to wzbiera w nich seksualne napięcie. W rezultacie księża i zakonnice zaczynają stosować przemoc wobec innych członków zgromadzenia lub swoich podopiecznych. Później media informują o siostrze, która znęcała się nad uczniami podczas lekcji religii. O księdzu, który stosował przemoc psychiczną wobec swoich studentów w seminarium duchownym. Na pewno brak seksu nie jest zdrowy dla naszej psychiki, ale nie należy zapominać o osobach aseksualnych, które rzeczywiście go nie potrzebują.

Dodaj komentarz