Podniecenie seksualne stanowi drugą fazę reakcji seksualnej. Pierwszą jest pożądanie seksualne, czyli zjawisko, które polega na chęci odbycia aktywności seksualnej. Po czym rozpoznać podniecenie?
Po czym rozpoznać podniecenie?
Podniecenie seksualne daje zarówno objawy ze strony naszej psychiki, jak i ciała. Te drugie trudno przeoczyć, ponieważ są dość silne i charakterystyczne. Przygotowują nasze ciało na odbycie stosunku płciowego. Podniecenie seksualne sprawia, że tak bardzo koncentrujemy się na aktywności, której pragniemy doświadczyć, że bardzo często tracimy umiejętność trzeźwego myślenia, łatwo ulegamy chwili.
Przyspieszony oddech a podniecenie
Podniecenie sprawia, że nasz oddech przyspiesza. Dotyczy to przedstawicieli obu płci. W przypadku mężczyzn ich głos staje się niższy i bardziej zmysłowy. Tak działa testosteron, który uwalnia się podczas podniecenia. Co ciekawe, ten męski hormon płciowy wytwarza też organizm kobiet. To właśnie on sprawia, że panie nabierają ochoty na seks. Nie tylko oddech przyspiesza, ale też nasze serce zaczyna szybciej bić. To również jeden z objawów podniecenia, którego doświadczamy w swoim życiu.
Twardnienie piersi z podniecenia
Pod wpływem podniecenia piersi kobiet twardnieją, a brodawki nabrzmiewają krwią i zyskują bardziej czerwony odcień. To efekt szybko krążącej krwi, którą pompuje serce. Dzięki jego intensywnej pracy ta napływa też do wulwy i powoduje jej obrzmienie, a tym samym większą wrażliwość na dotyk.
Naturalna lubrykacja pochwy
Podniecenie sprawia też, iż pochwa kobiet zaczyna wytwarzać specjalną wydzielinę, która nawilża jej ścianki i ułatwia odbycie stosunku. Za jej sprawą zmniejszeniu ulega tarcie i seks nie jest bolesny dla żadnej ze stron. Czasem jednak ilość wydzieliny jest niedostateczna. Dzieje się tak w przypadku pań w wieku okołomenopauzalnym, zakłóceń mikroflory pochwy, stosowania niektórych leków, w tym doustnych środków antykoncepcyjnych. W takich sytuacjach, pomimo iż mamy do czynienia z podnieceniem, wydzielina powstaje w niewielkich ilościach, pojawia się też ból podczas stosunku. Na szczęście można mu zapobiec, sięgając po lubrykanty, które nadadzą ścianom pochwy pożądany poślizg. Niemniej ból podczas stosunku oraz problemy z naturalną lubrykacją powinny nas skłonić do wizyty u specjalisty. Ginekolog może przepisać konkretne leki, które poprawią sytuację.