Pielęgnacja biżuterii
Jackie Tsang z Unsplash

Nie od dziś wiadomo, że dodatki modowe mogą całkowicie odmienić nasz outfit. Nic dziwnego, że biżuteria cieszy się tak dużą popularnością wśród kobiet. Ostatnio stanowi też znakomitą inwestycję z powodu galopującej inflacji. Pierścionki czy kolczyki mają to do siebie, że mogą nam służyć przez długie lata, a nawet stać się pamiątką rodzinną przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Muszą jednak charakteryzować się wysoką jakością.  Ważna jest także odpowiednia pielęgnacja biżuterii. Co to oznacza w praktyce?

Spis treści:

  1. Czy wolno kąpać się w kolczykach?
  2. Czyszczenie biżuterii – kiedy jest konieczne?
  3. Sztuczna biżuteria – jak ją czyścić?
  4. Pielęgnacja biżuterii ze złota i platyny
  5. Jak usunąć zaśniedzenia ze srebrnej biżuterii?
  6. Jak dbać o perły?
  7. Jak pielęgnować szmaragdy i akwamaryny?
  8. Jakie kamienie szlachetne można myć?
  9. Jak przechowywać biżuterię?

Czy wolno kąpać się w kolczykach?

Czasem czujemy się tak zmęczone, iż po prostu marzymy, aby wskoczyć pod prysznic, a później jak najszybciej przenieść się do łóżka. Wiele z nas nie ma też czasu, aby codziennie rano pamiętać o założeniu biżuterii. W rezultacie często rezygnujemy ze zdejmowania pierścionków i kolczyków na czas kąpieli. Niestety, biżuteria może na tym ucierpieć, ponieważ woda i detergenty jej nie służą.

Czyszczenie biżuterii – kiedy jest konieczne?

Nawet wysokiej klasy biżuteria czasem traci blask, który cudownie rozświetla naszą twarz i dodaje nam uroku. W takiej sytuacji czyszczenie biżuterii stanowi konieczność. Nie zawsze jednak wiemy, jak podejść do tego zagadnienia. Tymczasem pielęgnacja biżuterii powinna uwzględniać zarówno rodzaj metalu, jak i kamieni, z których została wykonana. Pomijając któryś z tych aspektów, możemy ją poważnie zniszczyć.

Sztuczna biżuteria – jak ją czyścić?

Sztuczna biżuteria nie jest może tak cenna jak ta wykonana z metali szlachetnych, niemniej często wspaniale podkręca nasze stylizacje. Skoro już sprawiłyśmy sobie kolczyki ze stali chirurgicznej, to warto zadbać o to, aby posłużyły nam jak najdłużej. Sztuczna biżuteria może być czyszczona zwykłą szczoteczką do zębów. Oczywiście, nie należy wykonywać tej czynności zbyt często tylko wówczas, gdy jest niezbędna.

Pielęgnacja biżuterii ze złota i platyny

Złoto i platyna to metale szlachetne, które mają wysoką wartość rynkową. Bardzo często zakładamy, że trzeba obchodzić się z nimi niezwykle delikatnie. Po części to prawda, ale biżuteria ze złota czy platyny, jeśli nie zawiera kamieni, może być bez obaw myta w letniej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Jak usunąć zaśniedzenia ze srebrnej biżuterii?

Srebrna biżuteria często śniedzieje, przez co traci swój efektowny blask i nie prezentuje się już tak atrakcyjnie. Na szczęście istnieją specjalne ściereczki usuwające zaśniedzenia, które warto sobie sprawić, jeśli preferujesz ten metal szlachetny. Większe zmiany można usunąć, pod warunkiem, że biżuteria nie zawiera kamieni,  specjalną pastą przeciwko zaśniedzeniom. Co ciekawe, srebro można też umyć w letniej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Jak dbać o perły?

Pielęgnacja biżuterii powinna uwzględniać też kamienie, które nadają jej oryginalności i charakteru. Perły uchodzą za najlepsze przyjaciółki każdej kobiety. Należy jednak pamiętać o tym, że wyróżniają się wysoką porowatością, przez co chłoną wodę. Co ciekawe, służy im sebum naturalnie wydzielane przez gruczoły łojowe obecne w naszej skórze.

Jak pielęgnować szmaragdy i akwamaryny?

Szmaragdy i akwamaryny to bardzo delikatne kamienie szlachetne, z którymi trzeba obchodzić się niezwykle delikatnie. W przeciwnym wypadku mogą ulec uszkodzeniu mechanicznemu i się pokruszyć. Aby były trwalsze, zabezpiecza się je tłuszczem. Ten jednak zostanie usunięty przez ewentualny detergent, dlatego pielęgnacja biżuterii ze szmaragdami i akwamarynami powinna zostać zlecona profesjonaliście.

Jakie kamienie szlachetne można myć?

Nie wszystkie kamienie szlachetne są tak delikatne jak szmaragdy. Wysoką wytrzymałością mechaniczną mogą pochwalić się diamenty, szafiry i ametysty. W ich przypadku, jeśli stracą połysk, tłuszcz i kurz można usunąć, sięgając po ciepłą wodę z płynem do naczyń. Wspomniany zabieg znoszą równie dobrze jako złoto i platyna. Niektóre kamienie szlachetne należy polerować za pomocą ściereczki z mikrofibry, aby nijak ich nie uszkodzić. Do tego grona zaliczamy te o matowym wykończeniu, czyli turkusy i lapis azuli.

Jak przechowywać biżuterię?

Przechowywanie biżuterii często nastręcza nam sporych trudności. Tymczasem warto zainwestować w dobrej jakości szkatułki, gdzie każdy z elementów będzie mógł być przechowywany z dala od pozostałych. Pamiętajmy o tym, że poszczególne metale i kamienie różnią się twardością. Twardy i ostry diament może uszkodzić delikatną perłę o wysokiej porowatości. Naszyjniki i bransoletki należy zapiąć przed złożeniem w szkatułce, gdyż mogą się plątać. Natomiast kolczyki warto przechowywać w parach. Biżuterię należy też zabezpieczyć specjalną bezkwasową bibułą. Bardzo dobrze sprawdzają się też woreczki z filcu, które chronią biżuterię przed zarysowaniem.

Zapraszamy do lektury: