Moda

Zasady modowe, które warto złamać

Zasady modowe

Zdjęcie autorstwa Elias de Carvalho z Pexels

Zasady modowe kiedyś były dość sztywno przestrzegane. Nasze mamy i babcie starały się nie popełnić żadnej gafy. Pilnowały, aby poszczególne elementy garderoby idealnie do siebie pasowały. Dziś łączymy ze sobą różne style i przełamujemy swoje stylizacje różnymi akcentami. W naszym artykule wskazujemy na zasady modowe, które warto złamać.

Spis treści:

  1. Kolor butów pod kolor torebki
  2. Zasady modowe, które warto złamać. Łączenie kolorów ciepłych i zimnych
  3. Biżuteria złota albo srebrna
  4. Łączenie podobnych odcieni
  5. Białe spodnie noszone wyłącznie latem
  6. Sportowe buty do garnituru

Kolor butów pod kolor torebki

Do niedawna panowało przekonanie, że kolor butów powinien pasować do koloru torebki. Krótko mówiąc, kupujemy czarne buty, aby łączyć je z czarną torebką. Jeśli nie mamy beżowych kozaków, nie decydujemy się na beżową torebkę. Musicie przyznać, że ta zasada modowa była dość ograniczająca.  Z czasem jednak podejście się zmieniło. Dziś panuje przekonanie, że należy poruszać się w obrębie 3 różnych kolorów, które pozostają ze sobą spójne. Np. możemy założyć czarne buty, czerwony płaszcz, czarne rajstopy, czerwoną torebkę i granatowy szal. Całość wygląda dobrze, ponieważ udało nam się połączyć kolory pasujące do siebie. Pomimo iż torebka i buty nie są w tym samym kolorze, wyglądamy z klasą.

Zasady modowe, które warto złamać. Łączenie kolorów ciepłych i zimnych

Analiza kolorystyczna na ogół wskazuje nam naszą paletę odcieni, które pozostają z nami kompatybilne. Wyróżniamy chłodne i ciepłe typy urody. Do zimy i lata pasują chłodne odcienie, natomiast do jesieni i wiosny ciepłe. Nie oznacza to jednak, że nie możemy łączyć ze sobą ciepłych i chłodnych odcieni w obrębie stylizacji. Często kontrast wygląda ciekawie. Niemniej tutaj trzeba zachować pewne wyczucie. Pamiętajmy też o tym, że wokół twarzy umieszczamy kolory z naszej palety barw. Natomiast dół może być utrzymany w niepasującej do nas kolorystyce, ponieważ nie wpływa na odbiór naszej urody. Jeśli jesteś zimą, postaw na fioletową bluzkę i połącz ją z musztardową spódnicą. Takie zestawienie wygląda bardzo korzystnie, choć wydaje się nieoczywiste. Odcień musztardowy jest ciepły i nie pasuje do zimy. Niemniej gdy występuje z dala od twarzy, nie odbiera jej uroku.

Biżuteria złota albo srebrna

Dawne zasady modowe mówiły, że jeśli stawiasz na srebrne kolczyki, to wisiorek, bransoletka i pierścionki też muszą być srebrne. Dziś odchodzimy od tych reguł. Nawet wielkie domy mody wypuszczają na rynek zegarki, które mają złotą bransoletę i srebrny cyferblat. Wygląda to ciekawie pod warunkiem, że ktoś umiejętnie dobierze odcienie poszczególnych kruszców. Żółte złoto nie pasuje do srebra, ale czasem jest jasnożółte, niemalże chłodne i tutaj występuje już spójność.

Łączenie podobnych odcieni

Niektóre zasady modowe mogą wydawać się zaskakujące. Dziś większość z nas tworząc stylizację, bazuje na doborze podobnych odcieni. Dawniej nie wolno było łączyć bieli z beżem czy beżu z brązem. Także zestawienie granatu z czernią spotykało się z silną dezaprobatą.  Obecnie nikogo to nie dziwi, ani nie gorszy. Łączenie podobnych odcieni to bezpieczne rozwiązanie, dzięki któremu nasza stylizacja zawsze prezentuje się nienagannie.

Białe spodnie noszone wyłącznie latem

Zapewne zauważyłaś, że niektóre kobiety białe spodnie trzymają tylko na wiosnę i lato. Jesienią i zimą chowają je na dno szafy. Z jednej strony uważają, że nie pasują one do chłodniejszych miesięcy w roku. Z drugiej obawiają się ich pobrudzenia błotem. Jednak dawne zasady modowe warto przepuścić przez własne preferencje i odczucia. Jeśli lubisz białe spodnie, to noś je także zimą. Przecież nie każdego dnia brodzisz w błocie, jesienne i zimowe dni też zachwycają słońcem.

Sportowe buty do garnituru

Szare cygaretki i do tego marynarka w tym samym odcieniu to idealne rozwiązanie do pracy. Wiele z nas uważa, że pasują do niego wyłącznie szpilki. Za butami na obcasie nie przepadamy ze względu na dyskomfort, jaki się z nimi wiąże.  Dziś na szczęście można założyć sportowe obuwie do damskiego garnituru. Białe sneakersy nie gorszą nawet naszych przełożonych, a są dużo bardziej wygodne i praktyczne niż szpilki.

Dodaj komentarz