Osobcze bogatopłytkowe to ratunek dla ścięgien, tkanek, stawów i broń w rękach lekarzy ortopedów. Rewolucyjna metoda już w Polsce!

Głównym celem osocza bogatopłytkowego jest dążenie do odbudowy uszkodzonych tkanek. Za pomocą najnowocześniejszych metod, takich jak osocze bogatopłytkowe czy komórki macierzyste, indukuje się w organizmie pacjenta procesy naprawcze.

Dzięki temu w zmienionych chorobowo lub uszkodzonych tkankach następuje proces regeneracji. Stąd też nazwa ortopedia regeneracyjna.

We Wrocławiu, w Instytucie DermaMed, działa Pierwszy w Polsce Ośrodek Ortopedii Regeneracyjnej. Ortopedia regeneracyjna to nowy kierunek w ortopedii.

Czym różni się ortopedia regeneracyjna od klasycznej?

W klasycznej ortopedii oprócz metod operacyjnych stosuje się leczenie farmakologiczne, polegające między innymi na podawaniu leków przeciwzapalnych, leków przeciwbólowych lub zastrzyków z preparatów zawierających sterydy.

– Podawanie sterydów powoduje szybką poprawę stanu zdrowia pacjenta, likwiduje ból i obrzęk, a jednocześnie wpływa hamująco na procesy naprawcze i może doprowadzić do degradacji tkanek, np. osteoporozy czy osłabienia ścięgien lub więzadeł – tłumaczy dr Marcin Malcewicz, specjalista drugiego stopnia ortopedii i traumatologii oraz balneologii i medycyny fizykalnej z pierwszego w kraju Ośrodka Ortopedii Regeneracyjnej Dermamed-Ortopedia. – Natomiast w przypadku ortopedii regeneracyjnej stosowane metody mają za zadanie stymulacje procesów naprawczych poprzez wymuszenie w organizmie pacjenta procesu regeneracji chorych bądź uszkodzonych tkanek.

Osocze bogatopłytkowe, czyli cuda od ręki w ortopedii regeneracyjnej

Obecnie, najczęściej stosowaną metodą w ortopedii regeneracyjnej są zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego. Metoda ta wykorzystuje najbogatsze naturalne źródło czynników wzrostu – płytki krwi. Z małej ilości krwi pobranej od pacjenta, w ciągu 5 minut odseparowywany jest, za pomocą specjalnego zestawu, koncentrat płytek krwi.

– Osocze bogatopłytkowe wstrzyknięte w chore tkanki silnie stymuluje naprawę uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł, chrząstki lub kości. Obserwujemy przy użyciu tej metody szybkie i bardzo stabilne efekty. Po zastosowaniu tej metody pacjenci stosują mniej standardowych leków. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z innymi schorzeniami, gdyż nie obciążamy ich organizmu dodatkowymi lekami, jak również osób aktywnych, ponieważ szybciej odzyskują oni sprawność – wylicza dr Marcin Malcewicz.

Popularna metoda

Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego czy z komórek macierzystych stają się coraz bardziej popularne na świecie. Dowodem na to, że metody te cieszą się najwyższym uznaniem, jest fakt, że sportowcy ze światowej czołówki są leczeni z urazów czy schorzeń układu ruch właśnie za pomocą osocza bogatopłytkowego.

Na przykład klub piłkarski FC Barcelona współpracuje z hiszpańską firmą zajmującą się leczeniem osoczem bogatopłytkowym. W mediach można również znaleźć informacje, że takie gwiazdy sportu jak Tiger Woods (jeden z najlepszych golfistów świata), czy Kobe Bryant (gwiazda koszykarskiej ligi NBA) leczyły swoje kontuzje właśnie za pomocą zabiegów z osoczem bogatopłytkowym.

– Osobiście, od kiedy stosuję osocze bogatopłytkowe efekty mojej pracy są nieporównanie lepsze. Pacjenci szybciej pozbywają się bólu i wracają do sprawności. Dzięki tej metodzie uzyskuję poprawę w przypadkach, w których dotychczas trudno było uzyskać jakikolwiek efekt. Niedawno na przykład leczyłem pacjenta w wieku 40 lat, pracującego zawodowo jako nauczyciel wychowania fizycznego. Chory, z całkowitym uszkodzeniem ścięgna Achillesa, był trzykrotnie operowany z tego powodu. W ścięgnie pozostał wyczuwalny ubytek. W tym przypadku już po jednym zabiegu z użyciem osocza bogatopłytkowego, ubytek w ścięgnie znacznie się zmniejszył. Zniknęły objawy bólowe oraz poprawiła się funkcja ścięgna. Dzięki metodom ortopedii regeneracyjnej takie sytuacje zdarzają się w mojej praktyce często – podkreśla dr Marcin Malcewicz.

Za pomocą metod ortopedii regeneracyjnej można leczyć liczne schorzenia i urazy narządu ruchu, w tym między innymi zespoły bólowe kręgosłupa, zmiany przeciążeniowe, np.: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie kaletki przedłokciowej i przedrzepkowej, kolano skoczka, przeciążenia ścięgna Achillesa i rozcięgna stopowego (ostrogi piętowej), uszkodzenia i ubytki chrząstki stawowej, zespoły przeciążeniowe stawów itd. Osocze bogatopłytkowe również bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu zaburzeń zrostu kostnego.