Wykonanie operacji plastycznej brzucha może znacząco poprawić samopoczucie i wygląd pacjenta. Nie jest to domena jednej z płci – Panowie jak i Panie często decydują się na wykonanie zabiegu w tym rejonie. Kiedy plastyka brzucha może być wskazana?
Jaki jest efekt zabiegu?
Plastyka brzucha może być wykonywana w różnym zakresie – jako pełna plastyka, częściowa, modyfikowana lub w wersji mini. Wszystko zależy od tego, z jakim konkretnie rejonem powłok brzusznych jest u pacjenta problem i czy jest to np. tylko poprawienie wyglądu, czy również wzmocnienie mięśni. Wszystkie te kwestie ustalane są podczas konsultacji przed zabiegiem. Warto jednak wiedzieć, z jakimi problemami najczęściej przychodzą pacjenci i który rodzaj abdominoplastyki im się proponuje w tych konkretnych przypadkach.
a) Dla Pań po ciąży i osób z tkanką tłuszczową na całej powierzchni brzucha
Ciąża może spowodować rozejście się nie tylko skóry i powstanie rozstępów, ale również znaczne osłabienie mięśni brzucha. Pełna abdominoplastyka to rozwiązanie dla wszystkich, którzy nagle stracili na wadze i nie mogą sobie poradzić z fałdem nieelastycznej skóry. Podczas tego zabiegu nadmiar skóry zostaje usunięty a powłoki jamy brzusznej wzmocnione dodatkowym szwem. Abdominoplastykę można połączyć z zabiegiem liposukcji, dzięki czemu efekt zabiegu będzie jeszcze lepszy. Podczas pełnej abdominoplastyki chirurg nie tylko usuwa nadmiar skóry, ale również relokuje pępek i naciąga skórę. Dzięki temu rozstępy, które były widoczne przed zabiegiem, po operacji znikają a brzuch jest szczupły i gładki. Trzeba jednak pamiętać, że ten rodzaj zabiegu wiąże się z widocznymi bliznami. Lekarze, mając na uwadze wygląd pacjenta, wykonują cięcie na linii bikini, dzięki czemu blizna będzie przykryta bielizną. Blizna pionowa z czasem przestanie być widoczna.
b) Dla osób z tłuszczykiem poniżej pępka
Czasami tkanka tłuszczowa rozkłada się nieregularnie, przez co górna część brzucha pozostaje szczupła, a dolna zaczyna obwisać. W takiej sytuacji lekarz zaproponuje częściową lub miniabdominoplastykę. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki skórnej i tłuszczowej. Podczas tego zabiegu nie wykonuje się wzmocnienia powłok jamy brzusznej. Blizna jest jedna i będzie niewidoczna – wykonuje się ją na linii bikini, dzięki czemu bielizna zasłoni ją w całości. Efekt jest widoczny od razu.
c) Dla osób z osłabionymi powłokami brzusznymi poniżej pępka
Rejon poniżej pępka jest jednym z najmniej podatnych na ćwiczenia fizyczne. Dlatego też każdy, kto zgubił dużo kilogramów, będzie narzekał na to jedno miejsce, którego nie jest w stanie wyćwiczyć. Często na skutek wcześniejszej tuszy powłoki brzuszne są osłabione. Podczas zabiegu modyfikowanej plastyki brzucha można nie tylko usunąć nadmiarowy fałd skóry i tłuszczu, ale również „spiąć” powłoki jamy brzusznej i wzmocnić je pionowym szwem. Zabieg ten umiejscowiony jest pomiędzy miniabdominoplastyką a pełną plastyką brzucha. Blizna, która zostaje po zabiegu, jest znacznie krótsza niż w przypadku pełnej abdominoplastyki a efekt jest lepszy od miniabdominoplastyki.
Który rodzaj zabiegu będzie wykonywany zależy od konsultacji z lekarzem. Operacja plastyczna brzucha jest jednak poważnym zabiegiem, wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Efekty są widoczne od razu po zabiegu, jednak trzeba pamiętać, że nie są dane raz na zawsze – pacjent zawsze może ponownie przybrać na wadze w tych samych miejscach.