Olejowanie włosów
Priscilla Du Preez z Unsplash

Świadoma pielęgnacja stała w ciągu ostatnich dwóch lat naprawdę popularna. Wśród wielu osób wzrosło zainteresowanie składami kosmetyków oraz domowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które są proste w wykonaniu, a dają spektakularne efekty. Nie tylko sprawiają, że włosy pięknie wyglądają, ale rzeczywiście poprawiają stan włosów, zmniejszają podatność na mechaniczne uszkodzenia.

Jednym z takich zabiegów jest olejowanie włosów. Olejowanie włosów polega na nałożeniu na włosy oleju i trzymaniu go przez określony czas. Efektem tego zabiegu są lśniące, sypkie i gładkie włosy, a w przypadku włosów kręconych podbity skręt. Ponadto zmniejsza się tendencja włosów do puszenia się.

Regularne olejowanie włosów znacznie poprawia kondycję włosów, pomaga utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia włosa i zabezpiecza je przed mechanicznymi uszkodzeniami. Jest kilka błędów, które mogą sprawić, że efekt będzie niezadowalający, ale nigdy nie sprawi, że włosy ulegną zniszczeniu.

Najczęściej jest to wynik złego spłukania oleju z włosów, przez co włosy wyglądają na nieświeże, lub złego dobrania oleju, co powoduje, że włosy mogą się puszyć lub być obciążone.

Jaki olej do włosów wybrać?

Jeśli dopiero wchodzisz w świat świadomej pielęgnacji, zacznij od sprawdzenia porowatości swoich włosów. W Internecie można znaleźć wiele testów, na których podstawie można ją określić.

Dzięki temu jest większa szansa, że odpowiednio dobierzesz oleje i olejki do włosów. Należy pamiętać, że dobór oleju to bardzo często metoda prób i błędów, więc nie należy się zrażać, jeśli pierwsze olejowanie nie da oczekiwanego efektu.

 

Włosy wysokoporowate

Włosy o wysokiej porowatości mają mocno rozchylone łuski włosy, przez co łatwiej tracą wodę i się plączą. Są bardzo delikatne, często mają skłonność do falowania i kręcenia się.
Do olejowania najlepiej sprawdzą się oleje wielonienasycone.

Najpopularniejszy to olej lniany, słonecznikowy oraz z czarnuszki, jednak lista jest o wiele dłuższa. Na początku dobrym wyborem  mogą być gotowe mieszanki olejów lub samodzielnie przygotowane.

Włosy średnioporowate

Włosy o średniej porowatości występują najczęściej, nie sprawiają wielu problemów i najłatwiej jest o nie dbać. Wystarczy regularne, ale nie za częste, olejowanie i odpowiednio dobrana i zbilansowana pielęgnacja.
Włosom średnioporowatym najlepiej sprawdzają oleje jednonienasycone, takie jak olej słonecznikowy, rzepakowy czy oliwa z oliwek. Temu typowi włosów mogą się sprawdzać także oleje wielonienasycone i nasycone.

Włosy niskoporowate

metody olejowania

Tamara Bellis z Unsplash

Włosy o niskiej porowatości mają nierozchylone łuski włosa. Z tego powodu wyglądają prawie zawsze na zdrowe, jednak łatwo jest przeciążyć, dlatego należy uważać z olejowaniem.
Oleje nasycone to najlepszy wybór do włosów niskoporowatych. Warto sprawdzić jest olej kokosowy i różne masła.

Włosy rozjaśniane

Włosy po rozjaśnianiu są bardzo wymagające. Olejowanie jest obowiązkowe, aby utrzymać je w dobrej kondycji i zmniejszyć powstałe zniszczenia. Do ich pielęgnacji należy wybierać oleje bezbarwne, aby po zabiegu nie został kolor na włosach. Często włosom, pomimo że zwiększają porowatość, wciąż dobrze sprawdzają się te same oleje, więc nie trzeba z nich rezygnować. Warto jest zwiększyć częstotliwość olejowania.

Jakie są metody olejowania? – Olejowanie na sucho

Należy nałożyć olej na suche włosy i zostawić na kilka godzin. Można zostawić na całą noc lub na 24 godziny. Jest to metoda, która najlepiej sprawdzi się włosom niskoporowatym, ponieważ olej nie wnika głęboko we włosy i nie obciąża ich. Dla włosów wysokoporowatych może to nie wystarczać.

Olejowanie na mokro

Olej nakłada się na wcześniej zwilżone włosy. Zwykle trzyma się go do 6 godzin, jednak są osoby, u których dobry efekt da olejowanie na noc. Jest to najbardziej uniwersalna metoda, wystarczy odpowiednio dobrać czas olejowania do swoich potrzeb.

Olejowanie na podkład

Przed nałożeniem oleju na włosy nakłada się podkład nawilżający (żel aloesowy, woda z miodem lub odżywka). Olej trzyma się na włosach maksymalnie 2 godziny, ponieważ po tym czasie włosy mogą być rozmiękczone, a w efekcie czego spuszone. Ta metoda świetnie sprawdzi jesienią oraz osobom, które mają włosy wysokoporowate.

Źródło: https://trena.pl