Masaż klasyczny
Alan Caishan z Unsplash

Istnieją różne techniki masażu, które różnią się intensywnością wykonania oraz dają określone efekty. Niektóre z nich są bardziej wyraziste, a inne delikatniejsze. Wiele metod polecanych jest zwłaszcza przy różnego rodzaju dolegliwościach, podczas gdy znaczna część technik ma działanie przede wszystkim relaksacyjne. Do najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych odmian należy masaż klasyczny. Jego przeprowadzenie wywiera kompleksowy wpływ na całe ciało, dzięki czemu przynosi odprężenie i jednocześnie korzystnie oddziałuje na funkcjonowanie organizmu.

Jak działa klasyczny masaż?

Metoda masażu klasycznego należy do najstarszych w dziejach, ponieważ praktykowana była już kilka tysięcy lat temu w Chinach. Technika ta może spełniać różne funkcje. Masaż klasyczny jest przede wszystkim relaksujący, jednak znajduje zastosowanie również w eliminowaniu objawów różnych schorzeń i dolegliwości. Jego przeprowadzenie wywiera korzystny wpływ na układ limfatyczny oraz krwionośny, a także układ nerwowy. Masaż ten jest dobrym sposobem zarówno na odprężenie, jaki po pobudzenie organizmu. Pozytywnie oddziałuje na ludzką psychikę, ponieważ zwiększa wydzielanie serotoniny. Klasyczny masaż ujędrnia również skórę, zwiększa elastyczność mięśni oraz podnosi ruchomość stawów.

masaż relaksacyjny

Conscious Design z Unsplash

Kiedy warto skorzystać z masażu klasycznego?

Masaż klasyczny powszechnie polecany jest przez rehabilitantów, zwłaszcza przy stłuczeniach, skręceniach, zapaleniach mięśni, stawów i ścięgien. Znajduje zastosowanie również w leczeniu różnych problemów z kręgosłupem oraz wad postawy. Masaż klasyczny wykazuje korzystny wpływ w przypadku dolegliwości związanych z przemianą materii, a także nerwobólów czy nadwagi. Technika ta stanowi jednocześnie doskonały sposób na relaks dla osób zestresowanych, które znajdują się w złym stanie psychicznym i poszukują chwili wytchnienia. Usług tego typu często poszukują mieszkańcy dużych miast, takich jak chociażby Warszawa. W jej okolicy funkcjonuje profesjonalna klinika Anlaya, w której klasyczny masaż relaksacyjny przeprowadzany jest w bardzo przystępnej cenie.

Na jakich technikach opiera się masaż klasyczny?

Masaż klasyczny może bazować na różnych technikach. Podstawę stanowią podstawowe czynności wykonywane przez masażystę, takie jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, uklepywanie czy wyciskanie. Każdy ruch w masażu spełnia określoną funkcję. Zabieg najczęściej rozpoczyna się od delikatnych technik, takich jak głaskanie opuszkami palców, pięścią, całą dłonią lub jej stroną grzbietową. Do najbardziej istotnych ruchów w masażu klasycznym należy ugniatanie, będące jednocześnie jednym z najdłużej trwających. Celem tego działania jest przede wszystkim uelastycznienie ścięgien oraz mięśni. Osoby nieprzyzwyczajone do tego rodzaju technik oraz nieuczestniczące wcześniej w klasycznym masażu, mogą odczuwać przy tym ból. Przynosi on jednak dużą ulgę. Ważnym etapem jest rozcieranie, wykonywane najczęściej poprzez ruchy okrężne. Technika ta polecana jest zwłaszcza na obszarach stłuczeń, zrostów czy skręceń. Do najbardziej energicznych ruchów należy oklepywanie, które przypomina nieco ugniatanie. Masaż klasyczny kończy się zwykle powrotem do delikatnego głaskania.

Na jakich technikach opiera się masaż klasyczny

Toa Heftiba z Unsplash

Czy do masażu klasycznego należy się przygotowywać?

Sesja masażu klasycznego nie wymaga większych przygotowań. Na średnio półtorej godziny przed zabiegiem nie powinno się jedynie spożywać ciężkostrawnych, dużych posiłków. Warto również wziąć prysznic. Sam masaż często wykonywany jest przy pomocy różnych olejków, rozprowadzanych na nagim ciele. Miejsca intymne okrywane są ręcznikiem. W zależności od rodzaju usługi, masaż klasyczny można również wzbogacić różnymi dodatkami. Bardzo dobre efekty zapewnia zastosowanie np. wosku świecy, czekolady, gorących kamieni czy stempli ziołowych. Po zakończeniu masażu ciało jest rozluźnione i uspokojone, a skóra jędrna i odświeżona. Zabieg ten wywiera pozytywny wpływ na sferę psychiczną, usuwa zmęczenie, eliminuje rozdrażnienie oraz poprawia humor, a także przyspiesza przemianę materii oraz uspokaja pracę serca.