Zabieg falami radiowymi wysokiej częstotliwości

Kamień nazębny to twardy osad powstający w okolicy szyjek zębowych i okolicy dziąseł  pod oraz na dziąsłami, który może być przyczyną wielu schorzeń takich jak próchnica czy też paradontoza.

Istnieją jednak zabiegi, które pomagają w zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Jednym z nich jest polecany przez stomatologów skaling.

Skaling

Jest to zabieg polegający na usuwaniu złogów kamienia osadzonego w przestrzeniach nad i pod dziąsłami. Jest siedliskiem bakterii, które niekorzystnie działają na stan naszego uzębienia. Powstaje w wyniku odkładania się resztek pokarmowych w przestrzeniach międzyzębowych, do których nie jest w stanie dotrzeć szczoteczka czy nawet nić dentystyczna. Dentyści podkreślają, iż jest to zabieg praktycznie bezbolesny. W zależności od ulokowania kamienia stomatolog może przeprowadzić skaling poddziąsłowy, polegający na usunięciu kamienia znajdującego się pod linią dziąseł lub skaling naddziąsłowy czyli taki, w którym kamień jest likwidowany z powierzchni korony zęba.

PantherMedia A14332372

Różne metody

Gabinety dentystyczne oferują kilka metod skalingu:

– tradycyjna, wykonywana przy użyciu  skalerów ręcznych, np. motyczki, dłutka i pilniczków

– mechaniczna, gdzie za pomocą wierteł typu frezy kamień jest odłamywany

– chemiczna, polegająca na nanoszeniu roztworu perhydrolu (30%) na powierzchnię zęba i pozostawieniu go do rozpuszczenia a następnie wypłukaniu go strumieniem wody

– ultradźwiękowa/dźwiękowa, która polega na usuwaniu osadu poprzez rozbijanie go ultradźwiękami lub falami 6-8 kHz

– laserowa, to technika wykonywana za pomocą skalera laserowego

Stomatolodzy zalecają przeprowadzenie zabiegu do 2 razy w roku. Zbyt częsta ingerencja stomatologiczna w okolicach dziąseł może być przyczyną nadwrażliwości zębów. Zabieg jest często łączony z piaskowaniem oraz fluoryzacją zębów, czyli powierzchniowym usunięciem przebarwień (wybielenie). Z kolei fluoryzacja zabezpiecza przed szkodliwym oddziaływaniem kwasów. Dzięki temu po zejściu z dentystycznego fotela możemy od razu cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Natalia Herzog