Problemy urologiczne spotykają coraz większą ilość osób, a dokuczliwe objawy mogą przybierać najróżniejsze formy. Nieco inne dolegliwości są częściej spotykane wśród mężczyzn, a nieco inne wśród kobiet. Bywa też, że pewne problemy urologiczne występują w każdej z tych grup, bez względu na wiek i tryb życia, choć wiadomym jest, iż im człowiek coraz starszy i im mniej korzystny dla zdrowia tryb życia prowadzi, tym ryzyko pojawiania się problemów zdrowotnych rośnie.

Jedną z częstych dolegliwości urologicznych, która może spotkać zarówno mężczyzn jak i kobiety jest nokturia…
Laikowi, a więc przeciętnemu człowiekowi słowo to nie kojarzy się właściwie z niczym, tymczasem okazuje się, że po pojęciem nokturii kryje się dolegliwość najbardziej powszechna, a mianowicie częste oddawanie moczu w nocy, które bardzo pogarsza jakość życia. Co ciekawe, wbrew pozorom, nokturia nie zawsze związana jest z problemami dotyczącymi gruczołu krokowego, choć jest to pierwsza hipoteza w takim wypadku.

Jak rozpoznać nokturię?
Jeśli nocny sen przerywany jest co najmniej dwa razy, a w momencie przebudzenia pierwsze co odczuwamy to ogromna potrzeba oddania moczu, jest to duży sygnał alarmujący. Pytanie jednak brzmi, jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji? Otóż są one bardzo różne i nierzadko wręcz nakładają się na siebie, w efekcie czego bywają też bardzo trudne do ustalenia.

Do najbardziej prawdopodobnych i najczęstszych przyczyn należy:

  • poliuria, a więc wielomocz związany na przykład z cukrzycą bądź spożywaniem sporej ilości alkoholu bądź kofeiny
  • niedobór hormon u antydiuretycznego, a więc odpowiadającego za zagęszczenie moczu, zastoinową niewydolność serca czy zapalenie pęcherza bądź jego nadaktywność

Leczenie dolegliwości urologicznych zależne jest od stanu w jakim znajduje się pacjent i od stadium choroby, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno rozpoczynać leczenia na własną rękę i raczyć się tylko i wyłącznie medykamentami dostępnymi w aptece, bez recepty. Sprawy urologicze to nie żart – jeśli więc Twoja jakość życia została znacznie pogorszona z tego bądź innych urologicznych przyczyn, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty, który szybko zdiagnozuje problem i rozpocznie odpowiednie leczenie.