Kondycja skóry zależy od trybu życia, czynników środowiskowych i zabiegów pielęgnacyjnych, jakim jest poddawana. Podstawę stanowi utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Organizm człowieka w przeważającej części składa się z wody. Jeżeli nastąpi zbyt szybka jej utrata, dochodzi do zakłóceń w jego funkcjonowaniu. Bez pożywienia można przetrwać kilkanaście dni, bez wody – zaledwie kilka.
Znaczenie wody dla organizmu
Cały organizm człowieka zawiera około 70% wody, odpowiedzialnej między innymi za reakcje biochemiczne, regulację temperatury, eliminację toksyn oraz wiele innych kluczowych dla życia procesów. Co ciekawe, w okresie płodowym wartość ta sięga nawet 90%. Z wiekiem jej ilość stopniowo się zmniejsza, co jest jedną z przyczyn starzenia się. Transport wody w ciele odbywa się dzięki akwaporynom – integralnym białkom komórkowym tworzącym sieć kanałów, które uczestniczą w jej przesyłaniu przez półprzepuszczalne błony komórkowe. Co ciekawe, ten mechanizm działania został odkryty stosunkowo niedawno, dzięki pracom badawczym biologa molekularnego Petera Agre’a prowadzonym od 1987 roku (w 2003 roku akwaporyny przyniosły swojemu odkrywcy Nagrodę Nobla). W skórze zawartość H2O waha się między 13% w naskórku, a 70% w skórze właściwej. O ile utrata tego życiodajnego płynu z głębszych partii skóry nie przebiega w gwałtowny sposób, o tyle w warstwach zewnętrznych dzieje się to bardzo szybko. Właśnie w naskórku będącym najważniejszą barierą ochronną przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych konieczne jest utrzymanie wody na prawidłowym poziomie. Głównymi czynnikami wpływającymi na jej utratę są: niska wilgotność powietrza, wysoka temperatura, klimatyzowane pomieszczenia, niewłaściwa pielęgnacja. Deficyty prowadzą do zwiotczenia włókien odpowiedzialnych za elastyczność i sprężystość naskórka, a to z kolei do przedwczesnego starzenia się i powstawania zmarszczek. Dzięki systematycznemu nawilżaniu proces ten można skutecznie zahamować.
Jak zapewnić skórze odpowiednie nawilżenie?
Wbrew obiegowym opiniom o odpowiedni poziom nawilżenia należy dbać bez względu na typ cery – tłusta i mieszana są równie podatne na negatywny wpływ utraty wody jak sucha i wrażliwa. Skuteczność zabiegów jest uzależniona od stosowanych kosmetyków i składników aktywnych w nich występujących. Niewystarczające nawodnienie powoduje, że maleje liczba akwaporyn, co powoduje zakłócenie transportu wody w organizmie. Dobroczynny wpływ na przywrócenie odpowiedniego nawilżenia mają składniki aktywne, takie jak: kwas hialuronowy, gliceryna, Aquabioryl czy λ-Karagen, które zawiera np. krem nawilżający Vichy Aqualia Thermal. Warto pamiętać, że kosmetyki na dzień i na noc mają inne działanie i należy ich używać zgodnie z przeznaczeniem. Krem na dzień zawiera zwykle filtry chroniące przed szkodliwym wpływem środowiska i zapobiegające utracie wody; użycie go na noc może powodować zatykanie się porów i problemy zapalne skóry. W upalne dni lub w pomieszczeniach klimatyzowanych dobrze jest od czasu do czasu spryskać twarz wodą termalną, która nie tylko doskonale odświeża, ale również dostarcza skórze cennych biopierwiastków. Właściwa pielęgnacja dotyczy również systematycznego demakijażu; pozostawianie podkładu czy pudru na skórze działa bardzo niekorzystnie i przyczynia się do nadmiernego przesuszenia. Lepsze wyniki przynosi stosowanie całej serii kosmetyków, np. kremu na dzień, na noc, toniku, mleczka do demakijażu, ponieważ ich działania wzajemnie się uzupełniają. Wsparciem dla zabiegów pielęgnacyjnych, których celem ma być nawilżenie skóry, będzie dostarczanie organizmowi co najmniej 2 litrów niegazowanej wody dziennie. Systematyczność i konsekwencja niewątpliwie przyniosą zadowalające efekty, a skóra odzyska blask.