Narcyzm uwodzicielski
Omid Armin z Unsplash

Narcyz uwodzicielski to wytrawny podrywacz, który umacnia swoje ego dzięki licznym podbojom miłosnym. Nie tylko chce konsumować zawarte znajomości, ale też karmić się pożądaniem, jakie wzbudza. Lubi, gdy kobiety się za nim oglądają, próbują umówić się z nim na randkę lub w inny sposób okazują mu swoje zainteresowanie. Jak rozpoznać narcyzm uwodzicielski, by nie wpaść w sieć podrywacza?

 

Narcyzm uwodzicielski – dlaczego warto nauczyć się go rozpoznawać?

W związku z tym, że narcyz jako uwodziciel jest bardzo czarujący, ale niewiele ma nam do zaoferowania, bo nie potrafi kochać, warto poznać jego cechy charakterystyczne. Gdy w porę je dostrzeżemy, unikniemy niepotrzebnego cierpienia. Jeśli marzymy o stałym związku opartym na miłości, partnerstwie i szacunku, to omijajmy narcyza uwodziciela szerokim łukiem.

 

Narcyz – człowiek o zawyżonym czy zaniżonym poczuciu własnej wartości?

Ludzie, którzy cierpią na narcystyczne zaburzenie osobowości, mają niską samoocenę. Rodzice nie wspierali ich prawidłowego rozwoju psychoemocjonalnego. Zazwyczaj nie okazywali dziecku zainteresowania, czułości i miłości. Nie chwalili go za jego osiągnięcia. Mogli być względem swojej pociechy nadzwyczaj krytyczni i wymagający. Niskie poczucie własnej wartości możemy zrekompensować sobie na różne sposoby. Narcyz uwodzicielski karmi się własną seksualną atrakcyjnością. Uwielbia podobać się innym. 

 

Dlaczego ulegamy narcyzowi?

Narcyzm uwodzicielski, wbrew pozorom, łatwo rozpoznać. Mimo to czasem mu ulegamy, zwłaszcza gdy nie mamy zbyt dużego doświadczenia w związkach. Ponadto nigdy wcześniej nie spotkałyśmy na swojej drodze osoby zaburzonej, więc się tego nie spodziewamy. Z czasem nasza świadomość wzrasta, a wraz z nią dokonujemy lepszych wyborów. Po czym rozpoznać narcyza?

 

Narcyz miłosny w mitologii greckiej

Narcyz miłosny ma dużo wspólnego z greckim mitem. Przypomnijmy, że przepiękny młodzieniec o imieniu Narcyz karmił się pożądaniem wielu kobiet i mężczyzn. Nikogo jednak do siebie nie dopuszczał. Został za to ukarany przez Nemezis. Bogini zemsty była w rzeczywistości odpowiednikiem współczesnego sądu. Postanowiła odpłacić Narcyzowi tą samą monetą. Mężczyzna zakochał się we własnym obliczu, ale gdy oddalał się od wody, tracił z horyzontu ukochanego. W końcu wskoczył do akwenu i utopił się. 

 

Narcyzm czarujący to zadbany wygląd

Narcyz czarujący bardzo dba o swój wygląd zewnętrzny. Chodzi do najlepszego fryzjera, kupuje markowe ubrania i buty. Przykłada przy tym ogromną dbałość do kolorystyki poszczególnych elementów garderoby. Powinny tworzyć spójną całość, która podkreśla jego naturalne piękno. Nie każdy zadbany mężczyzna to narcyz miłosny, ale warto zachować ostrożność, gdy na swojej drodze spotykamy taką osobę. Jeśli mamy wątpliwości, wyraźmy swoją opinię w jakiejś sprawie, gdy jest ona sprzeczna z przekonaniem drugiej strony. Zobaczmy, czy zareaguje złością (narcyz), czy zaakceptuje odmienne stanowisko. 

 

Narcyz uwodziciel powie Ci to, co pragniesz usłyszeć

Rozpatrując narcyzm uwodzicielski, zwróćmy uwagę, czy mężczyzna przypadkiem nie mówi nam tego, co chcemy usłyszeć. Bardzo dobrze wyłapuje nasze deficyty i próbuje na nie odpowiedzieć, przez co nami zręcznie manipuluje. Np. jeśli jesteśmy spragnione komplementów dotyczących wyglądu, zapewni nas, że urodą przewyższamy Angelinę Jolie i Kim Kardashian. 

 

Narcyzm miłosny zabiera na romantyczne randki

Wiele z nas marzy o romantyku. Mężczyźnie, który zabierze na randkę przy zachodzie słońca, zaśpiewa serenadę lub ugotuje obiad. Narcyz miłosny sprawia, że spełniają się nasze marzenia. Daje nam to, czego potrzebujemy. Bombardowanie miłością to jednak tylko sprawdzona technika manipulacji, za którą nie stoi prawdziwe uczucie. Im bardziej spektakularnie zaczyna się związek, tym większe ryzyko, że trafił nam się narcyz. Mężczyzna zainteresowany bliższą relacją nie powie nam po pierwszej randce, że widzi nas w roli swojej żony. Za słabo nas zna. Taką deklarację złoży narcyz, psychopata, socjopata lub desperat.

 

Narcyz uwodzicielski to urodzony flirciarz

Choć narcyzm miłosny czasem jest zręcznie kamuflowany, to raczej zobaczymy łatwość, z jaką on z nami flirtuje. Skoro nie ma problemów z mówieniem komplementów i dwuznacznymi komentarzami, to prawdopodobnie wielokrotnie je przećwiczył. Posiada sporą wprawę w uwodzeniu kobiet, dlatego ważne, abyśmy zachowały dużą ostrożność. 

 

Chwalenie się seksualnymi podbojami przez narcyza

Bardzo często narcyz uwodzicielski nie wytrzymuje. Nie po to dba o wygląd, chodzi do barbera, kosmetyczki i na siłownię, by nie chwalić się swoimi miłosnymi podbojami. Zdarza się, że robi to niestosownie do okazji. Np. wyznaje nam podczas seksu, kogo zdołał uwieść. Sprawia wrażenie mężczyzny, który słynie z tego, że żadnej nie przepuści. 

 

Narcyz czarujący chwali się ludzkimi spojrzeniami

Narcyzm czarujący to zaburzenie osobowości, od którego wieje wewnętrzną pustką. Taki człowiek często podkreśla, kto na niego spojrzał/uśmiechnął się. Cieszy się z komplementów osób uzależnionych od alkoholu, które padają w nadziei na poratowanie drobną kwotą pieniędzy. Chwali się trefnymi kontami, które zaobserwowały go na Facebooku lub Instagramie. 

 

Czy narcyz miłosny zawsze dąży do seksu?

Na szczęście dla nas, narcyz miłosny nie zawsze konsumuje znajomość. Bardzo często wystarcza mu, że wzbudza podziw i pożądanie, które łechce jego ego. Jeśli prześpi się z nami, stracimy dla niego wszelką atrakcyjność. Narcyz uwodzicielski ucieka bowiem przed prawdziwą bliskością. Nie potrafi otworzyć się i nie zamierza ujawniać swojego prawdziwego oblicza, bo postrzega je jako wadliwe. Otoczenie często uważa go za kochliwego, bo tak “sprzedaje” swoją wersję wydarzeń, że znajomi ją “kupują”.

 

Magdalena Kukurowska – copywriterka psychologiczna z wieloletnim stażem, która stara się nieustannie poszerzać swoją wiedzę.

 

Bibliografia:

  1. Behary W. T.; Rozbroić narcyza: jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie; Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020
  2. Erikson T.; Otoczeni przez narcyzów; Wielka Litera, 2021
  3. Gibas J.; Narcyz: jak nie dać się skrzywdzić i jak nie krzywdzić innych; Sensus, 2023