Dlaczego narcyz niszczy innych
Štefan Štefančík z Unsplash

Narcystyczne zaburzenie osobowości to problem, który częściej dotyka mężczyzn aniżeli kobiety. Osoby dotknięte tą przypadłością stanowią spore obciążenie dla społeczeństwa. Wykazują dużą tendencję do niszczenia innych. Potrafią zmierzać po trupach do celu. Dlaczego narcyz niszczy innych?

Spis treści:

  1. Narcyz wybiera prestiżowe stanowiska
  2. Narcyz doskonali sztukę manipulacji
  3. Narcystyczne zaburzenie osobowości a brak empatii i uczuć wyższych
  4. Dlaczego narcyz nie czuje potrzeby zmiany?
  5. Dlaczego narcyz niszczy innych? Przemoc psychiczna

Narcyz wybiera prestiżowe stanowiska

Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości lubią błyszczeć. W rezultacie wybierają prestiżowe stanowiska, wykazują ponadprzeciętne zacięcie w dążeniu do władzy. Narcyz często jest prawnikiem, lekarzem, psychologiem, dyrektorem lub politykiem. Po pierwsze, te zawody dają mu możliwość władzy nad innymi ludźmi. Po drugie, wiążą się z prestiżem, a narcyz kocha zaszczyty i bycie hołubionym. Po trzecie, ktoś cierpiący na to zaburzenie osobowości nie ma problemu, by iść po trupach do celu. Efekt?  Dużo łatwiej jest mu bezlitośnie zniszczyć konkurencję po to, aby objąć wysokie stanowisko. Gdy już na nim jest, chętnie korzysta ze swoich prerogatyw. Narcyz ma władzę i lubi jej nadużywać.  W rezultacie szkodzi wielu osobom, których życie i sytuacja zależy od jego decyzji.

Narcyz doskonali sztukę manipulacji

Narcyz ma do perfekcji opanowaną sztukę manipulacji. Wie, jak wzbudzić litość i sympatię. Potrafi grać na ludzkich emocjach i chętnie to robi, gdy może coś dla siebie ugrać. Osoba, która weszła w związek z narcyzem, często widzi, jak ten płacze i obiecuje poprawę. Ewentualnie przyjmuje postawę ofensywną i zrzuca całą winę na swoją ofiarę. Osoby, które cierpią na narcystyczne zaburzenie osobowości, często mają ten urok, który sprawia, że ludzie mu ulegają i ufają. To pozwala mu dopiąć celu. Niestety, psychoterapia i wiedza psychologiczna w przypadku narcyza może przynieść więcej szkody niż pożytku.  On bowiem dowiaduje się, jak może jeszcze lepiej manipulować innymi i chętnie wykorzystuje tę wiedzę w praktyce.

Narcystyczne zaburzenie osobowości a brak empatii i uczuć wyższych

Narcystyczne zaburzenie osobowości nigdy nie powinno być bagatelizowane. Wykazano bowiem, że osoby nim dotknięte mają za mało neuronów lustrzanych. Te odpowiadają za empatię. W rezultacie narcyz nigdy nikomu rzeczywiście nie współczuje. Wie natomiast, że należy wypowiedzieć stosowną formułkę, aby dostosować się społecznie i nie tracić cennych kontaktów. Narcyz traktuje ludzi przedmiotowo, dzieląc ich na użytecznych i bezużytecznych. Przez brak empatii jest zdolny do największych podłości. Narcyz nikogo nie kocha – miłością nie obdarzy żadnej kobiety, mężczyzny, dziecka czy zwierzęcia.

Dlaczego narcyz nie czuje potrzeby zmiany?

Zastanawiasz się, dlaczego narcyz niszczy innych? Wspomniany wcześniej brak empatii sprawia, że potrafi posunąć się naprawdę daleko. Na dodatek nie widzi żadnej potrzeby zmiany. Czasem alkoholik idzie na psychoterapię, bo widzi, że krzywdzi swoich bliskich, których kocha. Nie chce tego robić. Pragnie przerwać to błędne koło. Narcyz nikogo nie kocha, więc nie ma dla kogo się zmienić. Mało tego, brak empatii ułatwia mu życie. Może robić wszystko, nawet dotkliwie innych krzywdząc, uprawiając sadyzm i nie ponosząc żadnych konsekwencji swoich uczynków.

Dlaczego narcyz niszczy innych? Przemoc psychiczna

Narcyz, to obok psychopaty i borderline, najgorszy typ człowieka, na którego możesz wpaść. On niszczy innych, uprawiając przemoc psychiczną. Będzie tak mówił komplementy, aby w gruncie rzeczy cię zranić. Rozbudzi w tobie emocje, a potem cię zdradzi, nie kryjąc się z tym. Osoby cierpiące na narcystyczne zaburzenie osobowości nierzadko stosują też przemoc fizyczną i okazują się prawdziwymi sadystami. Można ich znaleźć na czołowych stanowiskach w wojsku. Narcyz uprawia również gaslighting, czyli podważa nasze myśli, obserwacje i spostrzeżenia.