Najbardziej rozpowszechniona metoda likwidacji zmarszczek to terapia przy użyciu toksyny botulinowej. Pomimo swojej popularności metoda ta wzbudza wiele kontrowersji. Przez doniesienia z mediów substancji tej przypięto łatkę niebezpiecznej dla zdrowia. Nic bardziej mylnego!
 

Podstawowe wiadomości o zabiegu

W Polsce neurotoksyny które wykorzystuje się w medycynie estetycznej to: Azzalure, Bocouture i Botox.
Musimy sprawdzić czy lekarz wykonujący te zabiegi ma odpowiednie do tego kwalifikacje i czy wykonuje je w rekomendowanej klinice. Okazuje się, że prawie wszystkie powikłania powstałe po wstrzyknięciu toksyny botulinowej wynikały z tego, iż dokonały tego osoby bez właściwych kwalifikacji i doświadczenia.
 
Nasze podejrzenia powinna wzbudzić też zbyt niska cena takich zabiegów ponieważ sam preparat jest już drogi a i praca odpowiednich specjalistów też musi kosztować. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na zabieg to należy zwrócić uwagę na to czy preparat który nam jest proponowany jest dopuszczony do stosowania na rynku polskim.
 
Ponadto w trakcie zabiegu nie powinno się podawać dawki ani za małej, ani za dużej niż zalecana przez producenta. Pierwsze efekty przyjęcia tego preparatu będą odczuwalne już po 3 dniach, a pożądanego rezultatu należy się spodziewać po około 14 dniach. Taki stan utrzymuje się w organizmie od 3 do 6 miesięcy.
 

Co warto wiedzieć

Często brak wiedzy na temat metody zabiegów estetycznych z wykorzystaniem toksyn botulinowych prowadzi do błędnego myślenia, że ostrzyknięcie żądanych miejsc powoduje powstawanie nowych zmarszczek w pozostałych miejscach.
 
Tymczasem co najwyżej okoliczne zmarszczki mogą być bardziej widoczne. Dlatego też europejscy lekarze zalecają stosowanie najmniejszej skutecznej dawki osłabiającej mięsień, a nie całkowitą blokadę jego funkcjonowania.
 
Jeżeli chodzi picie alkoholu przed zabiegiem to może on osłabić działanie toksyny i sprawić, że przemieści się ona w nieplanowane miejsca, a przecież chodzi o bardzo dokładne wstrzyknięcie preparatu. Natomiast intensywny wysiłek fizyczny, sport, a nawet sauna nie jest wskazane w dniu zabiegu, lecz już w kolejnych dniach można już wracać do swoich zajęć, ponieważ neurotoksyna zdąży już do tego czasu związać się z miejscem przeznaczenia.
 
Należy pamiętać, że efekty wstrzyknięcia toksyny botulinowej są przejściowe i odwracalne. W medycynie toksyny stosowane są już od ponad 20 lat, a zastosowanie estetyczne sprawdza się od ok. 10 lat. Ponadto nie ma ograniczenia wiekowego do przyjęcia tej metody ostrzykiwania neurotoksyną.
 
Specjalista w medycynie estetycznej wie, że każdy człowiek ma inną mimikę i pomimo takiej samej ilości mięśni twarzy inaczej je wykorzystujemy. Dlatego dobry lekarz indywidualnie do każdego pacjenta dobiera ilość, miejsce, częstotliwość podawania toksyny.
 
Najlepsze efekty toksyna botulinowa daje w leczeniu likwidacji zmarszczek między brwiami oraz tzw. kurzych łapek.
 
Z pewnością można stwierdzić, że toksyna botulinowa to preparat całkowicie bezpieczny dający szybki efekt poprawy wyglądu, co wywołuje lepsze samopoczucie u pacjentów. Opóźnia procesy starzenia, a podana przez odpowiedniego specjalistę jest całkowicie bezpieczna.