W przypadku dzieci odstające uszy stanowią nie lada problem. Rówieśnicy często naśmiewają się z mankamentów urody. W związku z tym dużą popularnością cieszy się otoplastyka.
Korekcja uszu, inaczej otoplastyka, pozwala modelować chrząstkę małżowiny i tym samym rozprawia się z odstającymi uszami.
Korekcja uszu u dzieci
Lekarze rzadko przeprowadzają operacje plastyczne u dzieci, aczkolwiek korekta uszu stanowi wyjątek potwierdzający regułę. Rówieśnicy bywają okrutni. Każdy mankament urody spotyka się ze złośliwymi komentarzami. Odstające uszy często stają się przyczyną kompleksów u dzieci. Warto jednak pamiętać, iż nie każdy maluch dotknięty tym mankamentem spotyka się ze złośliwymi komentarzami. W związku z tym nie należy namawiać dziecka do poddania się korekcie uszu.
Jeśli uszy stanowią źródło kompleksów, warto wybrać się do kliniki i porozmawiać nt. możliwości przeprowadzenia otoplastyki. Podczas zabiegu zmienia się kąt nachylenia chrząstki i tym samym rozwiązuje problem.
Jak wygląda zabieg?
W przypadku dzieci operacja może zostać przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym, jednak lekarze zazwyczaj decydują się na znieczulenie miejscowe. Operacja polega na nacięciu uszu, oddzieleniu skóry od chrząstki. Tę ostatnią następnie wygina się ku tyłowi. W przypadku grubej, rozbudowanej chrząstki lekarz może rozważyć jej częściowe wycięcie.
Zabieg powinien przynieść zadowalające rezultaty. Po założeniu szwów uszy utrzymywane są w odpowiednim położeniu. Gdy rany zagoją się, ściąga się szwy. Po operacji uszy przylegają do głowy, co przyczynia się do optycznej zmiany kształtu twarzy.
Opatrunek, nakładany na głowę bezpośrednio po zabiegu i szwy zdejmuje się po tygodniu. Tuż po operacji należy uważać, żeby skóra głowy nie miała kontaktu z wodą. W przypadku dzieci korekcję uszu zazwyczaj przeprowadza się podczas wakacji i ferii zimowych.
Aleksandra Wiktor