Każdy związek ma swój mit relacyjny. Istnieje jakiś czynnik, który nas do siebie przyciągnął i połączył. Warto rozpoznać, co odpowiada za ową iskrę, o której mówimy często w kontekście poznania swojej drugiej połówki. Ta wiedza pozwala na nowo wzniecić ogień w związku, ponadto przydaje się podczas terapii par.
Spis treści:
- Dlaczego mit relacyjny sprawdza się podczas kryzysu w związku?
- Psychoterapia par
- Czym jest mit życiowy?
- Sny wysokie i sny niskie – czym są?
- Uzależnienie od stanu zakochania i niedojrzałość emocjonalna
Dlaczego mit relacyjny sprawdza się podczas kryzysu w związku?
Mit relacyjny okazuje się niezastąpiony, gdy pojawia się kryzys w związku. Prędzej czy później naszą relację zaczyna przygniatać rutyna. Ta sprawia, że w ogóle nie mamy ochoty na seks, często też się kłócimy i czujemy emocjonalną pustkę. Aby z czasem nie pojawiło się wypalenie zakończone rozstaniem, warto znać swój mit relacyjny. Zastanów się, co was połączyło, co odpowiada za tę iskrę, która wówczas się pojawiła. Może podczas studiów tworzyliście własną muzykę. Ty pisałaś teksty i śpiewałaś, on grał na gitarze. To znak, że ogień w związku może przywrócić kreatywne zajęcie, które obydwoje lubicie. Może warto powrócić do wspólnego tworzenia muzyki?
Psychoterapia par
Mit relacyjny często wykorzystuje psychoterapeuta, do którego zgłaszają się pary na terapię. Kryzys w związku można pokonać, jeśli wiemy, co nas połączyło. Trzeba po prostu wprowadzić ten element do szarej codzienności, która zabija namiętność i demotywuje nas do działania.
Czym jest mit życiowy?
Każdy ma też swój mit życiowy. Ten może pojawiać się w naszych snach oraz jako wspomnienie wczesnego dzieciństwa. Często determinuje nasze zachowanie. Może wpływać pozytywnie na nasze życie, ale też ograniczać rozwój. Spróbujmy omówić mit życiowy na konkretnym przykładzie. W twoich snach często pojawia się motyw prawa jazdy, o którym zapomniałaś. Siadasz za kółkiem i świetnie sobie radzisz, mimo stresu, jaki przeżywasz. Ten sen pokazuje, jaki mit życiowy tobą kieruje. Jesteś osobą wrażliwą, która często się stresuje, lecz nie przeszkadza ci to próbować nowych rzeczy i podejmować wyzwań. W gruncie rzeczy jesteś silną i odważną kobietą. Oczywiście, też przeżywasz kryzysy, ale zastanawiasz się, jak je rozwiązać. Dość szybko przystępujesz do działania i pokonujesz trudności.
Sny wysokie i sny niskie – czym są?
W każdym związku pojawiają sny wysokie i sny niskie. Sny wysokie to najlepsze wydarzenia z bycia razem. Zazwyczaj chodzi nam o wzajemne starania, uważność, czułość i namiętność. Natomiast sny niskie to najgorsze, co może nam się przytrafić w związku. Mowa tutaj o rutynie, utracie zainteresowania drugą osobą, całkowitym zaniku pożądania. Okazuje się, że każdy związek, nawet ten wieloletni i udany, składa się zarówno ze snów wysokich, jak i snów niskich. Aby ocenić wzajemne dopasowanie, należy przejść przynajmniej jeden pełny cykl. Zarówno doświadczyć snu wysokiego, jak i niskiego. Dopóki pozostajemy na pierwszym etapie, nie wiemy, jak druga strona sprawdzi się w kryzysowej sytuacji. Być może pierwsze trudności w związku skłonią nas do jego zakończenia.
Uzależnienie od stanu zakochania i niedojrzałość emocjonalna
Niestety, niektórych przerastają sny niskie. Nie chcą oni pracować nad relacją i szukać własnego mitu relacyjnego. Wolą rozejrzeć się za nową drugą połówką. Niektórzy cierpią na uzależnienie od stanu zakochania. Gdy opada poziom hormonów z początkowego etapu związku, pojawia się kryzys, który skłania nas do rozstania i szukania swojego szczęścia gdzie indziej. Taka postawa świadczy też o niedojrzałości emocjonalnej.