Mniej inwazyjna od swojej starszej siostry – abdominoplastyki, czyli pełnej plastyki brzucha. Miniabdominoplastyka pozwala cieszyć się ładnym brzuchem bez rzucających się w oczy blizn.

Nie zawsze tradycyjne metody odchudzania i modelowania sylwetki pozwalają na osiągnięcie zauważalnych efektów. W przypadku niektórych osób dieta i intensywne ćwiczenia nie wystarczą na ładne wymodelowanie brzucha. W takich przypadkach skuteczna może okazać się wizyta u chirurga. Jednak chirurgiczne modelowanie niekoniecznie musi zostawiać po sobie trwałe, widoczne ślady.

Częściowa plastyka brzucha

Miniabdominoplastyka może być przeprowadzana zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. W przypadku pełnej plastyki, po zabiegu widoczna jest duża blizna, a cały zabieg wykonywany jest  przy całkowitym znieczuleniu. W przypadku miniabdominoplastyki cięcia są mniejsze, a znieczulenie jedynie miejscowe. Cały zabieg trwa około godziny, a jego koszt sięga 11 tysięcy złotych.

Dla kogo?

Częściowa plastyka brzucha polecana jest osobom, które mają nagromadzoną tkankę tłuszczową i pokłady skórne w dolnej części brzucha, jednak jednocześnie nierozciągnięte mięśnie i jamę brzuszną. Mogą z niej skorzystać np. kobiety po ciąży lub osoby, które mają problem z odkładającym się tłuszczem w dolnych partiach brzucha. Zabieg pozwoli zarówno na usunięcie tkanki tłuszczowej, jak i nadmiaru skóry – inaczej niż w przypadku liposukcji.

Zabieg częściowej plastyki może być wykonany na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wykonaniu przez chirurga cięcia w kształcie elipsy o długości 5-10 cm nad linią owłosienia łonowego. Pozwala to na ukrycie blizny pod bielizną czy bikini. Metoda pozwala na usunięcie nadmiaru skóry i tłuszczu, nie ma tutaj jednak możliwości podwiązania mięśni. Zabieg trwa około godziny – po wszystkim noc należy spędzić w pozycji półsiedzącej. Po 2-3 tygodniach pacjent powinien wrócić do zdrowia.

Miniabdominoplastyka metodą endoskopową

W przypadku tej metody wykonywane są trzy krótkie cięcia – dwa na wysokości bioder i jedno długości około 3 cm od pępka w dół. Przez wykonane otwory lekarz wprowadza urządzenie oczyszczające wybrane partie z nadmiaru tłuszczu oraz podwiązuje rozluźnione mięśnie. Z uwagi na brak możliwości usunięcia nadmiaru skóry, metodę poleca się osobom szczupłym, młodym, nie mającym problemu z luźną skórą na brzuchu.