Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii
Janosch Lino z unsplash

17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, który stanowi doskonałą okazję, aby przyjrzeć się sytuacji środowisk LGBTQA. Choć zwiększa się świadomość społeczna, to wciąż w wielu miejscach na świecie osoby nieheteronormatywne i transpłciowe zmagają się z dyskryminacją. Polska pod tym względem wypada najgorzej w całej Unii Europejskiej. Raport ILGE-Europe wskazuje na to, że nasz kraj utknął w martwym punkcie. Od lat nie udaje się zmienić ustawodawstwa w kierunku równouprawnienia. Nie zwalcza się mowy nienawiści wobec przedstawicieli środowiska LGBTQA. Co należy zmienić, aby dyskryminacja odeszła w zapomnienie?

 

Walka z dyskryminacją gejów i lesbijek. Czego Polska może nauczyć się od Mołdawii?

Mołdawia, choć przez lata pozostawała jedną z republik radzieckich, niedawno przyjęła prawo, które zakazuje dyskryminacji osób transpłciowych i nieheteronormatywnych. Odnotowała spory skok w rankingu ILGE-Europe. Podobne przepisy są potrzebne również w Polsce. Geje, lesbijki, osoby biseksualne i transpłciowe nie zawsze mogą liczyć na równe prawa. Spotykają się z wykluczeniem społecznym, które obniża jakość życia.

Przepisy zwalczające mowę nienawiści

Państwo ma obowiązek walczyć z mową nienawiści. Niestety, można odnieść wrażenie, że od pewnego czasu akceptuje się jej przejawy, co prowadzi do wielu tragedii. Osoby nieheteronormatywne i transpłciowe padają w szkołach ofiarami hejtu. Niektóre nie radzą sobie z szykanami i odbierają sobie życie. Dobrze skonstruowane prawo zapobiega tego typu zjawiskom lub aktywnie je zwalcza.

Edukacja z zakresu równości

Polska potrzebuje edukacji z zakresu równości. Zaniedbania w tym względzie skutkują tym, że niektórzy określają gejów mianem pedofilów, choć orientacja psychoseksualna nie ma nic wspólnego z przestępstwa seksualnymi. Pedofilem może okazać się heteroseksualny ojciec trojga dzieci, ksiądz, ale też babcia. Należy wyjaśnić, czym różni się dewiacja seksualna i krzywdzenie małoletnich od orientacji nieheteronormatywnej. Ponadto wciąż wiele osób myli gejów z osobami transpłciowymi oraz drag queen. Potrzebna jest rzetelna edukacja, aby uporządkować wiedzę z tego zakresu.

Prawo do legalizacji związków jednopłciowych

Polska jest jednym z nielicznych krajów w Europie, który nie zezwala na małżeństwa jednopłciowe. Uniemożliwia tym samym gejom i lesbijkom zakładanie rodzin. Rodzi to liczne komplikacje, w tym problemy natury prawnej. Z punktu widzenia polskiej legislacji para jednopłciowa to dwie obce osoby, które nie dziedziczą po sobie. Nawet spisanie testamentu nie rozwiązuje problemu, ponieważ wówczas osoba, która otrzymuje spadek, ma do zapłacenia najwyższą stawkę podatku. Pojawia się też problem z dostępem do informacji o stanie zdrowia partnera i wspólnego rozliczania rocznego zeznania PIT.

Prawo dotyczące zmiany płci wymaga znaczącej korekty

Osoby transpłciowe od lat zwracają uwagę, że zmiana płci w Polsce stanowi ogromne wyzwanie i obciążenie psychiczne. Wiele krajów stara się wyjść naprzeciw ludziom, których płeć psychiczna nie zgadza się z biologiczną. Obecnie trzeba podać rodziców do sądu o to, że podali niewłaściwą płeć w akcie urodzenia. Taka legislacja szkodzi wielu osobom i znacznie wydłuża całą procedurę.

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Maj miesiącem LGBTQA

Maj to miesiąc poświęcony środowiskom LGBTQA, dlatego w wielu miastach odbywają się Parady Równości. Służą one rozpowszechnianiu wiedzy. Pomagają też poznać osoby nieheteronormatywne i transpłciowe. Wielu ludzi niewłaściwie je postrzega, ponieważ nie miało z nimi styczności. To, co nieznane, często rodzi silny lęk, który można oswoić, rozmawiając z przedstawicielami środowisk LGBTQA.