Naczyniaki gwiaździste to tylko jedna z wielu odmian tej samej zmiany skórnej – naczyniaka. Za pomocą zabiegów z wykorzystaniem światła lasera można jednak je skutecznie usunąć.
U dzieci i dorosłych
Naczyniaki gwiaździste mają postać niewielkiego, punktowego rozlania się krwi pod skórą w charakterystyczne odnóża pająka. Nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, mogą jednak być problemem estetycznym. Pojawiają się często bez uchwytnej przyczyny – na skutek urazu czy ukąszenia owada. Najczęściej występują na dekolcie i twarzy, jednak nie jest to reguła. Mogą pojawić się właściwie w każdym miejscu ciała. Można je nawet samemu zdiagnozować – po uciśnięciu zbledną, co będzie wskazywało na zmianę i uszkodzenie właśnie naczynia krwionośnego. Ponieważ naczyniak gwiaździsty ma wygląd częściej czerwonego punktu z odgałęzieniami, niż podskórnej grudki, nie istnieje ryzyko, że przypadkowo zostanie uszkodzony poprzez np. zadrapanie. Częściej występują one u dzieci, niż u dorosłych, ale nie jest to reguła. W przypadku każdego naczyniaka bez konsultacji lekarskiej nie można być jednak pewnym w 100% własnej diagnozy. Musi ją potwierdzić lekarz, który być może zaleci dodatkowe badania.
Laserem zamykane
Sam zabieg zamknięcia naczyniaka jest krótki i prosty. Wykorzystuje się do tego światło lasera. Laser neodymowy Nd:YAG występuje pod różnymi nazwami, w zależności od nazwy samego urządzenia i producenta. Jednak jego działanie jest zawsze takie samo. Ma za zadanie, w przypadku naczyniaków, doprowadzić do trwałego zamknięcia centralnego naczynka doprowadzającego. Jednocześnie promień laserowy nie niszczy skóry, ponieważ wnika w nią do 4 mm w głąb. Podczas jednego naświetlania, które odczuwalne jest jako niewielkie pieczenie, naczynko zostaje trwale zamknięte a naczyniak stopniowo przez następnych kilka dni będzie zanikał.
Wykorzystanie lasera do zamykania naczynek jest jedną z najbardziej optymalnych metod ich usuwania. Inne metody – np. zamykanie igłą elektryczną czy innym rodzajem lasera – mogą prowadzić do powstania blizn. Tymczasem natychmiast po zabiegu laserem Nd:YAG pacjent może z powodzeniem normalnie funkcjonować – miejsce naświetlania można myć, smarować kosmetykami czy nakładać nań makijaż. Efekt będzie można obserwować w kolejnych dniach po zabiegu, kiedy naczyniak najpierw odrobinę ściemnieje, a następnie zacznie zanikać.
Laserowemu usuwaniu naczyniaków gwiaździstych mogą się poddać osoby o dobrym ogólnym stanie zdrowia. Kobiety w ciąży i w okresie karmienia będą musiały się wstrzymać. Przeciwwskazaniem jest również wiele leków, które powodują światłoczułość – około tydzień przed zabiegiem należy je odstawić. Przed i po zabiegu nie wolno przez kilka tygodni wystawiać miejsca zabiegowego na działanie promieni słonecznych. Wszelkie infekcje wirusowe, infekcje skórne, zmiany nowotworowe i choroby przewlekłe powinny być zgłoszone przed zabiegiem.
Magdalena Walma