Niewielkie nanocząsteczki pojawiają się w naszym życiu coraz częściej. Ich szerokie zastosowanie pozwala na ulepszenie metod i zabiegów kosmetycznych i nie tylko.
 
Maleńki rozmiar nanopeptydów umożliwia im swobodne przenikanie przez naskórek, średnio do 8 razy głębiej niż inne substancje aplikowane do skóry. Ponadto wnikając głęboko w skórę wysyłają sygnały, sprawiając, że komórka, będąc pod ich kierownictwem, wykonuje zadane jej polecenia. W ten sposób przejmują kierowanie wzrostem komórek, ich naprawą, odnową i podziałem, a nawet migracją w obrębie skóry. Poza tym wpływają na procesy rozpadu czy syntezy komórek.
 
Obecnie w kosmetologii i medycynie estetycznej wykorzystywanych jest około 100 nanopeptydów. Terapia nanopeptydami znana także pod nazwą mezoterapią biomimetyczną zawiera pięć linii produktów : dwa do odnowy i regeneracji skóry, jeden do rozjaśnienia skóry, jeden do usuwania cellulitu i nadmiaru tłuszczu. Ponadto produkty te ułatwiają gojenie się ran i zamykają rozstępy.
 

Wybrane produkty mezoterapii biomimetycznej.

Peptydy zawarte w Dermahealu HL zapobiegają wypadaniu włosów, wspomagają ich odrastanie, a co najważniejsze – stymulują migracje komórek włosa. Ampułka Derhamelu HL zawiera witaminy, minerały, koenzymy, aminokwasy, oraz biomimetyczne peptydy. Produkt ten stymuluje wzrost włosów powodując rewitalizację cebulek włosa, pobudza jednocześnie krążenie krwi w skórze głowy zwiększając jednocześnie gęstość i grubość włosów.
 
Czym są nanopeptydy? To syntetyczne hormony wzrostu, spełniające rolę posłańca w tkankach skóry, wykorzystywane w systemie nanokapsulacji. Przypominają one maleńkie kulki, mające w swoim wnętrzu jeszcze mniejsze molekuły (nanopeptydy). Zewnętrzna warstwa takiej kapsułki jest wykonana z otoczki lipidowej, pozwalającej łatwo przejść przez błonę komórkową. Po przejściu przez tą błonę otwierają się i wypuszczają swoją zawartość osiągając tak maksymalną wydajność i efektywność zawartego składnika w żądanym obszarze.
 
Do regeneracji włosów często wykorzystuje się Dermaheal HL, szczególnie wzmacniając ich cebulki. Produkt ten również nawilża i i odżywia włosy i skórę głowy; hamuje jednocześnie ich utratę. Potwierdza się, że pacjenci poddani tego typu leczeniu w 70% odczuwają znaczącą poprawę stanu swoich włosów i obserwują zatrzymanie ich wypadania.
Ponadto dochodzi do tego dostrzegalny przyrost nowych włosów. Za pomocą mikroiniekcji Dermaheal HL jest wstrzykiwany do skóry głowy: najpierw przez miesiąc co tydzień przez pierwszy miesiąc, a następnie co dwa tygodnie i ostatni raz w trzecim miesiącu. Co pół roku należy powtórzyć jeden raz taki zabieg w celu utrwalenia pozytywnych tendencji zachodzących w skórze głowy i włosów.
 
Aby właściwie przygotować pacjenta do powyższych zabiegów wcześniej należy zebrać wywiad medyczny; a w szczególności historię choroby w kierunku: alergii, ciąży, karmienia, chorób takich jak rak czy AIDS. Lekarz powinien poinformować pacjenta o sposobach leczenia, efektach ubocznych takich jak; zaczerwienienie, swędzenie, obrzęki, krwiaczki oraz niewielki ból w miejscach wstrzyknięcia. Niepożądane zjawiska powinny ustąpić już po trzech dniach. Dermaheal HL działa korzystnie wykorzystując nanopeptydy do wzmocnienia włosów:

  • oligopeptyd stymuluje migracje komórek włosów
  • miedź tripeptyp; wzmacnia mikrokrążenie krwi poprawiając dotlenienie komórek

Przy takiej kuracji zaleca się używanie szamponów i odżywek m.in. takie jak renokin z nanopeptydami, które wspomagają i podtrzymuja efekt leczenia na dłużej.
 
Powyższa metoda stymuluje odnowę biologiczną skóry w podobny sposób jak to się odbywa przy pomocy specjalnych laserów. Skutki uboczne są jednak o wiele mniejsze, a efekty leczenia często znakomite. Metoda ta jest mało czasochłonna, nie wymaga np. pobierania krwi. Obecnie coraz powszechniej stosuje się terapię nanopeptydami łącząc ją z kwasami hialuronowymi kremami i szamponami o specjalnych właściwościach odżywczych. Tak więc przyszłość na pewno należeć będzie do inteligentnych molekuł.