aparat ortodontyczny

Dzięki nowoczesnej stomatologii i coraz większej świadomości pacjentów, leczenie ortodontyczne staje się coraz bardziej powszechne. Zanim zdecydujemy się na leczenie, często jednak sięgamy po rady znajomych, którzy maja aparat, zapominając o tym, że istnieją także inne, mało znane możliwości leczenia wad zgryzu.

Należy pamiętać, że opinie znajomych nie mogą pozostać jedynym źródłem informacji na temat leczenia ortodontycznego. Ten obszar w stomatologii traktowany jest przez lekarzy bardzo indywidualnie, co owocuje zupełnie odmiennym sposobem prostowania zębów u każdego z pacjentów. Dopiero siadając na fotelu, dowiadujemy się często o tym, jak szerokie są możliwości współczesnej ortodoncji.

Leczenie ortodontyczne – nie tylko dla dzieci

„Jestem za stary na aparat” – to jedno z najczęstszych zdań wypowiadanych przez niedoszłych pacjentów, a zarazem jeden z największych mitów na temat leczenia ortodontycznego. Mało znanym faktem jest to, że prostowanie zębów można rozpocząć w każdym wieku! Prosty zgryz to inwestycja w zdrowie jamy ustnej, która zdecydowanie się opłaca. Ortodonta dobiera metody leczenia do pacjenta tak, aby były skuteczne w jego indywidualnym przypadku. Nie stanowi to zatem przeszkód do tego, aby był to pacjent dorosły. Jeśli głównym czynnikiem, jaki zniechęca Cię do rozpoczęcia leczenia w wieku dorosłym jest specyficzny wygląd metalowych aparatów to znak, że nie wiesz na temat nowoczesnej ortodoncji jeszcze wszystkiego.

Widoczne efekty – niewidoczny aparat

Przerażające jest to, jak wielu pacjentów rezygnuje z leczenia ortodontycznego tylko dlatego, że tradycyjne aparaty są mało estetyczne i niekomfortowe. Pacjencie, to nie jest jedyna opcja! Jednym z mało znanych faktów na temat leczenia ortodontycznego jest możliwość noszenia aparatu niewidzialnego. Jeśli interesuje Cię leczenie właśnie w taki sposób, koniecznie zapytaj swojego ortodonty o Invisalign, czyli aparat w formie przezroczystych nakładek. Co ważne, efekty leczenia w taki sposób nie odbiegają od skuteczności aparatów tradycyjnych. Czego jeszcze nie wiesz o tej alternatywie zwykłego metalowego aparatu? Najprawdopodobniej tego, że przezroczyste nakładki (alignery) Invisalign można samodzielnie zdjąć. Jedzenie i mycie zębów nie stanowią zatem już żadnych trudności!

leczenie ortodontyczne

Masz realny wpływ na wygląd Twojego uśmiechu

Jeśli zdecydujesz się na leczenie aparatem niewidocznym Invisalign, pamiętaj o tym, że jesteś w stanie sam „zaprojektować” finalny wygląd uśmiechu, jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Wszystko dzięki nowoczesnemu skanerowi wewnątrzustnemu. Lekarz skanuje Twój obecny zgryz i na ekranie komputera wspólnie planujecie rozmieszczenie zębów po zakończeniu leczenia. Wszystko oczywiście zostanie zaplanowane tak, aby satysfakcjonujący Cię wygląd szedł w parze ze zdrowiem.

Tak jak w każdej dziedzinie, istnieją ortodontyczne fakty znane bardziej i te trochę mniej, ale jedno jest pewne: jeśli tylko posiadamy wady zgryzu, leczenie ortodontyczne jest koniecznością. Nie tylko ze względu na piękny uśmiech, lecz przede wszystkim – zdrowie jamy ustnej. Stłoczone, nierówne zęby powodują ciągłe podrażnienia dziąseł. Szczoteczka nie dostaje się do trudno dostępnych miejsc, co z kolei jest przyczyną dużo większego ryzyka powstawania próchnicy niż w przypadku posiadania zębów prostych. Jeśli masz wątpliwości, które powstrzymują Cię przed leczeniem, porozmawiaj o nich ze swoim ortodontą. Z pewnością znajdziecie rozwiązanie, które w pełni Cię zadowoli.

Tekst zewnętrzny