Właściwie każdy nadmiar tkanki tłuszczowej można obecnie poddać redukcji za pomocą operacji. Nie inaczej jest ze strefami intymnymi i wzgórkiem łonowym. Jak wygląda i dla kogo ten zabieg może być pomocny?
Rzadko wykonywany zabieg
Liposukcję wzgórka łonowego wykonać można tylko w niektórych, najlepszych klinikach chirurgii plastycznej w Polsce. Pomimo tego, że jest to zabieg prosty, jest również rzadko wykonywany. W okolicach wzgórka łonowego znajduje się wiele ważnych anatomicznie struktur – zwłaszcza nerwy czuciowe. Jednak wielu Paniom przeszkadza ten rejon, który może sprawiać problemy zwłaszcza po przebytych porodach metodą cięcia cesarskiego i po gwałtownych utratach wagi. Wtedy liposukcja może znacząco poprawić komfort życia.
Wzgórek łonowy jest szczególnie niepodatny na ćwiczenia fizyczne i diety. Tłuszcz, który tam się nagromadził, najłatwiej i najskuteczniej można usunąć właśnie operacyjnie. Warto też zauważyć, że ilość tkanki tłuszczowej w tej okolicy bardzo często zależy też od predyspozycji genetycznych – raz usunięta nie odbuduje się.
Jak wygląda zabieg?
Liposukcja wzgórka łonowego wymaga odpowiedniego przygotowania. Lekarze zazwyczaj na miesiąc przed zabiegiem zalecają pacjentkom racjonalną dietę i masaże. Niewskazane jest zażywanie leków rozrzedzających krew (aspiryna i jej pochodne) i palenie papierosów (które powinnaś i tak rzucić). Zabieg powinien być przeprowadzony również w odpowiednim terminie – najlepiej między 7 a 15 dniem cyklu miesiączkowego.
Liposukcję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – wszystko zależy od tego, jak pacjentka zadecyduje wspólnie z lekarzem anestezjologiem. Zabieg trwa od pół godziny do godziny i nie ma potrzeby pozostania po nim w klinice.
Po znieczuleniu lekarz przechodzi do właściwego zabiegu. Przez niewielkie, bo kilku-kilkunastomilimetrowe nacięcie wprowadza cieniutką kaniulę, którą następnie będzie odessany tłuszcz. Kaniulą rozbijane są poduszki tłuszczowe, które później zostają odessane. Na tym etapie szalenie ważne jest doświadczenie i wyobraźnia lekarza. Odsysając tłuszcz musi przy okazji formować wzgórek łonowy – jeśli odessie za mało lub tylko w niektórych miejscach, może to spowodować, że efekt nie będzie zadowalający.
Po zabiegu
Efekt, jaki uzyska się po zabiegu, zależy od umiejętności lekarza. Warto poszukać takiego, który ma dobre rekomendacje od swoich pacjentek i który może pochwalić się doświadczeniem. Źle wykonany zabieg to ryzyko nie tylko infekcji, ale również nieestetycznego wyglądu czy blizn po wkłuciach. Rekonwalescencja trwa do 2 tygodni, kiedy to ustępują obrzęki. Po zabiegu można najczęściej wrócić do domu, choć zależy to od rozległości zabiegu i od uwarunkowań anestezjologicznych.