Każdy człowiek ma co najmniej kilkanaście zmian barwnikowych w różnych miejscach swojego ciała. Pojawiają się one z wielu powodów – przez ekspozycję na słońce, pod wpływem wieku, niektóre są wrodzone inne są wczesnymi zmianami nowotworowymi. Większość z nich można usunąć laserowo

Różne rodzaje znamion

Nie każde znamiona można i trzeba usuwać laserowo. Niektóre powinny zostać wycięte – np. znamiona barwnikowe, co do których zachodzi podejrzenie zmian nowotworowych powinny zostać poddane później badaniu histopatologicznemu. Użycie lasera w takim przypadku zniszczyłoby materiał komórkowy i niemożliwe byłoby określenie, czy zmiana jest niebezpieczna. Ze znamion barwnikowych nie pobiera się próbek, tylko poddaje się badaniu całe znamię z niewielką ilością tkanki okalającej.

Do najczęściej usuwanych laserem znamion należą brodawki wirusowe i łojotokowe, znamiona skórne bez barwnika, włókniaki miękkie, gruczolaki potowe, przerośnięte gruczoły łojowe czy kępki żółte powiek. Przed podjęciem decyzji o usunięciu znamienia konieczna jest wizyta u dermatologa, który stwierdzi, czy znamię nadaje się do usunięcia laserowego.

Jak wygląda zabieg?

W nowoczesnych gabinetach kosmetycznych lekarze mają do dyspozycji różne rodzaje laserów. Najczęściej wykorzystywany jest laser CO2 – jego światło powoduje wyparowanie wody z tkanek miękkich, dzięki czemu dochodzi do zniszczenia i zwęglenia tkanki. Wykorzystanie lasera daje dużą precyzję działania. Rana zostaje natychmiast zasklepiona, dzięki czemu nie występuje krwawienie. Ból podczas zabiegu jest zależny od tego, jaki obszar jest poddawany działaniu światła lasera. Jeśli obszar jest duży, lekarz może podjąć decyzję o zastosowaniu miejscowego znieczulenia. Jednak najczęściej, przy pojedynczych, niewielkich znamionach, nie jest to konieczne. Podczas zabiegu pacjent może poczuć pieczenie lub parzenie, ale jest to dyskomfort, który trwa tylko chwilę.

Wypalone po znamieniu miejsce będzie goiło się do 2-3 tygodni – w zależności od wielkości rany. Konieczne jest stosowanie po zabiegu specjalnej maści odkażającej. Zabieg jest najczęściej bezbliznowy – choć to zależy od miejsca, w którym było znamię i od jego wielkości. Jeśli była to skóra bardzo delikatna, może pozostać miejsce odbarwione. Również jeśli usuwane znamię było na tyle duże, że pozostało po jego wypaleniu wgłębienie, może być delikatnie widoczna niewielka blizna.

Nie tylko estetyka

Usuwanie znamion to nie tylko zabieg estetyczny, choć taki powód jest najczęstszy. Często sami lekarze zalecają usunięcie zmian. Współcześnie zabiegi z wykorzystaniem lasera są już na porządku dziennym. Odznaczają się dużą skutecznością i precyzją, zaś wypalenie znamienia jest znacznie bardziej efektywne, niż jego zamrożenie (czyli krioterapia).