Często to szczegóły wpływają na wizerunek całości. Nie inaczej jest w przypadku nóg – kolana i kostki to newralgiczne punkty, jeśli chodzi o zgrabne nogi. Niewielki zabieg, wielki efekt.

Zabiegi liposukcji zalecane są w szczególności w przypadku, gdy pacjent – pomimo ćwiczeń fizycznych i odchudzania – nie jest w stanie w taki sposób ukształtować swojego ciała, żeby osiągnąć pełnię satysfakcji. Odsysanie tłuszczu ma pomóc w modelowaniu ciała, usuwając nadmiary tkanki. Należy jednak pamiętać, że nie jest to substytut odchudzania. Odessana tkanka tłuszczowa odbuduje się po pewnym czasie, jeśli nie będziemy o siebie odpowiednio dbać.

Liposukcja kolan to zabieg krótki, ale dający wielki efekt. Bardzo często łączy się go z liposukcją ud i pośladków, dzięki czemu cała górna część nóg zostaje pięknie wymodelowana. Jednak nie zawsze jest to konieczne, zwłaszcza, że każda liposukcja to jednak zabieg inwazyjny, łączący się z długim czasem, często bolesnej, rekonwalescencji. Im mniejsza rozległość zabiegu, tym szybszy powrót do zdrowia. Dlatego też wielu pacjentów stawia na drobne, ale znaczące poprawki. W przypadku nóg ogromną zmianą może być liposukcja kolan czy kostek, niekoniecznie połączona z liposukcją ud czy pośladków.

Różnymi metodami

Wiele klinik specjalizuje się w konkretnych rodzajach liposukcji. W przypadku liposukcji kolan nie ma jednego konkretnego rodzaju techniki, którą ten zabieg jest przeprowadzany – wszystko zależy od kliniki i lekarza. Warto przed zabiegiem zapoznać się z jego przebiegiem w przypadku konkretnej techniki, bowiem każda z nich ma swoje plusy i minusy.

Nie zawsze możliwe jest wykonanie liposukcji obszaru okolicy kolan. Czasami tkanka, która wygląda nieestetycznie, nie jest tkanką tłuszczową, ale mięśniem. Jeśli jednak problemem jest tkanka tłuszczowa, wtedy liposukcję można przeprowadzić, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych. Sam zabieg jest krótki i polega na rozbiciu tkanki tłuszczowej (czy to za pomocą lasera, ultradźwięków czy specjalnych preparatów wodnych) a następnie na odessaniu jej. Po zabiegu tym nie zostaną widoczne blizny, bowiem nacięcie, przez które wprowadza się cienką kaniulę do odsysania, jest bardzo niewielkie. Nie jest konieczne znieczulenie ogólne – najczęściej wystarczy znieczulenie miejscowe.

Dla każdego pacjenta po odbyciu zabiegu liposukcji bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o miejsce zabiegowe. Jest to właściwie dalsza część zabiegu, bez której mogą wystąpić nieestetyczne powikłania i problemy zdrowotne. Każdy zabieg liposukcji wiąże się z obowiązkowym noszeniem specjalnej bielizny uciskowej. Dzięki niej skóra, która uległa nagłemu rozluźnieniu, szybciej „zejdzie się”. Warto pamiętać też, że zabiegi liposukcji najlepsze efekty dają u osób, których skóra jest jędrna i elastyczna, zaś tkanka tłuszczowa nie występuje w nadmiarze. Efekt liposukcji widoczny jest natychmiast po zabiegu, jednak będzie można podziwiać go w pełni dopiero po kilku tygodniach, po zejściu opuchlizny.