Wraz z upływem czasu skóra traci właściwości regenerujące. Kiedy zacznie się to dziać, bardzo trudno ten proces zatrzymać. Pomóc może frakcjonowanie 3D – wykorzystanie światła lasera w walce z oznakami starzenia.
 

Zmusić do regeneracji

Skóra twarzy jest bardzo delikatna, dlatego też dopóki nie jest to konieczne, warto spróbować jak najmniej inwazyjnych zabiegów, poprawiających jej wygląd. Do takich należy zabieg frakcjonowania 3D. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się zabieg z wykorzystaniem światła lasera Nd:YAG, który dotyka najgłębszych warstw skóry właściwej ze wszystkich laserów. Jego skuteczność porównywana do operacyjnego liftingu twarzy, ale bez takich minusów, jak długi czas rekonwalescencji, ból czy blizny. Światło lasera łączy efekty zabiegów inwazyjnych z zaletą zabiegów medycyny estetycznej, które obywają się bez konieczności wykorzystania skalpela. Dlatego też tego rodzaju zabiegi coraz bardziej zyskują na popularności.
 
Frakcjowanie 3D to w skrócie uszkodzenie tkanek, które następnie zmusza je do wzmożonej regeneracji. Laser wykonuje zatem to, co jest w zasadzie niewykonalne – skórę, która sama nie jest w stanie się odbudować i zachowywać trwale młodego wyglądu, przymusza do regeneracji za pomocą mikrouszkodzeń. Skóra zmuszona jest do uruchomienia procesów regeneracyjnych. Mikrouszkodzenia ulegają zagojeniu, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta i odmłodzona.
 

Efekty na długo

Niewątpliwą zaletą zabiegów liftingu 3D jest trwałość uzyskanych efektów. Od razu po zabiegu skóra będzie zaczerwieniona. Podobnie, jak w przypadku wielu innych zabiegów medycyny estetycznej, również i tutaj istotne jest przeprowadzenie kilku zabiegów w celu osiągnięcia pełnego efektu. Najczęściej wystarcza przeprowadzenie od 3 do 6 naświetlań w kilkutygodniowych odstępach. Proces regeneracji skóry od środka będzie postępował w ciągu kilku miesięcy. Efekty będą zatem z czasem coraz lepsze.
 
Jest to jeden z silniejszych zabiegów odmładzających skórę, dlatego też najlepsze efekty daje u osób dojrzałych. W porównaniu ze zwykłym chirurgicznym liftingiem, zaczerwienienie skóry po zabiegu laserowym to niewygórowana cena za bardzo dobry efekt, który można osiągnąć. Jednak nie każdy może poddać się naświetlaniu. Frakcjonowania 3D nie można wykonać u osób chorujących na cukrzycę, z zaburzoną krzepliwością krwi oraz kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniem jest również świeża, mocna opalenizna, ponieważ światło lasera może spowodować przebarwienia na skórze.
 
Warto wiedzieć, że zabieg ten nie musi być ograniczony wyłącznie do twarzy i dekoltu. Laserem można naświetlać każdą partię ciała, która utraciła jędrność – np. podbrzusze i brzuch u pań po ciąży, których skóra rozciągnęła się i nie radzi sobie sama z przywróceniem dawnej elastyczności.