Kwestie sporne – co najbardziej różni Polaków?
Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich coraz częściej dochodzi do różnego rodzaju konfliktów. Wiele z nich wynika z różnicy zdań. Kwestie sporne potrafią napsuć nam sporo krwi. W naszym artykule przyglądamy się temu, co najbardziej różni Polaków.

Spis treści:

  1. Posiadanie dzieci
  2. Małżeństwo kontra związek nieformalny
  3. Szczepienie przeciwko COVID-19
  4. Co najbardziej różni Polaków – religia
  5. Stosunek do aborcji
  6. Środowisko LGBT i poparcie praw mniejszości seksualnych
  7. Kwestie sporne – polityka

Posiadanie dzieci

Kiedyś temat związany z posiadaniem dzieci nie był tak często poruszany przy rodzinnym stole. Dziś sytuacja uległa zmianie. Wielu Polaków cierpi na bezpłodność. Problem ten nasila się z roku na rok. Kliniki leczenia niepłodności przeżywają prawdziwe oblężenie. Do tego dochodzą jeszcze pary, które świadomie nie chcą mieć dzieci. W rezultacie, gdy przy stole rodzinnym spotyka się bezdzietna para oraz ich bliscy o konserwatywnym podejściu do życia, pada kłopotliwe pytanie: kiedy dzieci? To bardzo drażliwy temat, ponieważ musimy sobie zdawać sprawę, że możemy kogoś bardzo skrzywdzić swoimi dociekaniami. Niektóre osoby nie mogą mieć dzieci, bezowocnie starają się o ich poczęcie lub właśnie opłakały kolejne poronienie.  Nie można nikomu zarzucać egoizmu, robienia kariery, bo tak naprawdę nigdy nie wiemy, co stoi za cudzym wyborem. Posiadanie dzieci to prywatna sprawa każdej pary. Każdy ma prawo się na nie zdecydować lub nie poczuwać się do roli rodzica. Każda postawa jest równie dobra.

Małżeństwo kontra związek nieformalny

Podczas spotkań rodzinnych często pada też pytanie: kiedy ślub? Jest ono równie kłopotliwe jak dociekanie: kiedy zamierzasz mieć dzieci? Małżeństwo przyjęło się jako jedyne słuszne rozwiązanie. Tymczasem nie każdy widzi sens w formalizowaniu związku. Niektórzy preferują relacje nieformalne, ponieważ uważają, że są z kimś dlatego, że go kochają, a nie dlatego, że muszą, bo kiedyś złożyli przysięgę przed ołtarzem. Światopogląd w kwestii małżeństwa młodszych pokoleń coraz bardziej odbiega od podejścia ich rodziców czy dziadków. Młodzi ludzie widzą, ile osób bierze rozwód, ile generuje on problemów, dlatego wybierają związek nieformalny. To także temat, którego przez grzeczność nie należy poruszać. Także możemy kogoś zranić, bo nigdy nie wiemy, czy nie rozmawiamy z kimś, kto właśnie stracił ukochaną osobę – czy to w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czy rozstania.

Szczepienie przeciwko COVID-19

To temat zapalny, a podejście ludzi do szczepienia przeciwko COVID-19 potrafi nas zaskoczyć. Czasem osoba, która ukończyła studia medyczne, także uważa, że koronawirus nie istnieje, to spisek stworzony przez firmy farmaceutyczne, które na nas zarabiają. Inni z kolei twierdzą, że to zwykła grypa, po co się więc szczepić. Nie brakuje też osób wierzących w to, że szczepionki przeciwko COVID-19 powstały z płodów z aborcji, zawierają chipa od Billa Gatesa etc. Niektórzy uważają, że szczepionki są słabo przebadane. Inni nie chcą wprowadzać do swojego organizmu obcego materiału genetycznego. Jedni wybierają szczepionkę Astra Zeneca, bo jest oparta na starej sprawdzonej technologii. Drudzy omijają ją szerokim łukiem, bo może powodować zakrzepicę. Krótko mówiąc, ilu ludzi, tyle opinii. Jeśli chcesz się z kimś pokłócić i zepsuć atmosferę przy wspólnym stole, porusz temat szczepienia przeciwko COVID-19. Dziś wywołuje on najwięcej konfliktów, nawet w obrębie rodziny czy małżeństwa. Teraz wychodzą na jaw poważne różnice między partnerami. Żona chce się zaszczepić, mąż uważa, że szczepienia są nieskuteczne. O ile każde z nich może postąpić zgodnie ze swoją wolą, problem pojawia się przy szczepieniu nastoletniego dziecka, które nie osiągnęło jeszcze pełnoletności.

Co najbardziej różni Polaków – religia

Skandale pedofilskie, wtrącanie się Kościoła do polityki, opowieści biskupów o szczepionkach powstałych z płodów z aborcji – wszystko to sprawia, że w społeczeństwie aż wrze, gdy bierzemy na tapet temat religii. To kolejna kwestia, która często prowadzi do głębokich konfliktów i podziałów. Jedni popierają biskupów, wierzą w każde ich słowo. Drudzy chcieliby, aby Kościół zaczął odprowadzać normalne podatki. Nie brakuje też osób pośrodku, którym najbliżej do postawy papieża Franciszka, który na tle polskich hierarchów kościelnych jawi się niczym lewica w Polsce.

Stosunek do aborcji

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji podyktowanych poważnymi uszkodzeniami płodu sprawił, że społeczeństwo mocno się podzieliło. Mamy dziś obrońców życia od poczęcia, którzy domagają się całkowitego zakazu aborcji, nawet w przypadku ciąży powstałej z gwałtu, kazirodztwa czy wówczas, gdy zagrożone jest życie matki. Coraz głośniej słychać też zwolenników liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Chcą oni, aby aborcja była zabiegiem powszechnie dostępnym i refundowanym przez państwo. Nie brakuje też zwolenników kompromisu aborcyjnego. Oni pragną statusu quo.

Środowisko LGBT i poparcie praw mniejszości seksualnych

Obecnie Polska jest mocno podzielona. Województwa zachodnie popierają mniejszości seksualne, wschodnie nierzadko usiłują się ogłosić strefami wolnymi od LGBT. W tęczowej fladze dopatrują się przyczyny wszelkich nieszczęść. Przy świątecznym stole często spotykają się członkowie tej samej rodziny, którzy na co dzień mieszkają w różnych częściach kraju. To czas, gdy kwestie sporne dość mocno dają się we znaki. Oczywiście, to duże uproszczenie. Mieszkańcy Polski wschodniej też bywają tolerancyjni, a jednostki homofobiczne można też spotkać na ulicach Wrocławia. Niemniej można dostrzec korelacje poglądów na środowisko LGBT z miejscem zamieszkania.

Kwestie sporne – polityka

Każdy z nas ma inne poglądy polityczne, zależy mu na innych postulatach. Jedni popierają gospodarkę wolnorynkową, drugim odpowiada państwo opiekuńcze. Podejście do świadczeń społeczenych, partii politycznych, kwestii społecznych jak aborcja czy legalizacja małżeństw homoseksualnych – wszystko to sprawia, że poruszenie kwestii politycznych zawsze wywołuje wybuch.  Polityka to bardzo szerokie zagadnienie, więc kwestii spornych mamy tutaj zdecydowanie więcej.