korekta odstających uszu

W związku z tym, iż odstające uszy nierzadko stanowią obiekt kpin i niewybrednych żartów, często towarzyszą im kompleksy. Na szczęście prosta operacja rozwiązuje problem.

Dla wielu osób wygląd jest ogromnie istotny, zwłaszcza biorąc pod uwagę panującą modę i kanony piękna. Wiele osób popada w kompleksy, z różnych powodów. Często jest to figura, wielkość biustu, wygląd nosa, a nawet uszy.

Odstające uszy – problem dużych i małych

Z problemem odstających uszu zmaga się wiele osób, problem widoczny jest nawet u dzieci. Wiele z nich spotyka się z niezrozumieniem ze strony rówieśników. Każda z tych osób robi co w ich mocy, aby ukryć swój kompleks, często zakrywając uszy włosami, nosząc czapki i opaski. Jednak są to rozwiązania chwilowe. Zakrywanie uszu włosami nie sprawi, że problem po prostu zniknie.

Otoplastyka

Z kompleksem można się pogodzić lub po prostu się go pozbyć. W przypadku odstających małżowin usznych rozwiązaniem jest prosty zabieg, dzięki któremu kąt odchylenia małżowiny ulegnie zdecydowanemu zmniejszeniu. Operacja polega na zrobieniu delikatnego nacięcia więc nie jest bardzo inwazyjny, tym bardziej, że rzadko wykonuje się ją na znieczuleniu ogólnym. Zazwyczaj wystarcza po prostu to miejscowe.

Jak wygląda zabieg?

Podczas zabiegu lekarz nacina skórę za uszami oraz oddziela chrząstkę od skóry. Następnie przyciąga się chrząstkę bliżej głowy, usuwa nadmiar skóry i zszywa nacięcie. W niektórych przypadkach, gdzie małżowina jest naprawdę gruba i duża, może być konieczne częściowe jej usunięcie.

Otoplastyka, bo tak nazywa się operację korekty małżowiny usznej, nie pozostawia po sobie widocznej blizny. Opatrunek, zakładany po zabiegu, ściąga się najszybciej po około 7 dniach. Rana powinna zrosnąć się w przeciągu miesiąca. Należy pamiętać, ze bezpośrednio po zabiegu trzeba uważać na wszelkie możliwości urazów.

Zabieg może być wykonywany zarówno w przypadku dorosłych osób jak i dzieci. Warto jednak wiedzieć, ze efekt nie będzie spektakularny. Zabieg ma za zadanie jedynie korektę odstających uszu – nie sprawi natomiast, że zrobią się mniejsze czy zmieni się ich kształt.

Aleksandra Wiktor