pieprzyki

Wycinanie znamion cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób wierzy, iż w ten sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych, tymczasem nie wszystkie zmiany można wycinać.

Zmiany skórne różnią się wyglądem. Pieprzyki najbardziej rzucają się w oczy. Mogą przybierać różne kształty i fakturę. Teoretycznie możemy wyciąć każdą niegroźną zmianę. Niektóre z nich wyglądają nieestetycznie. Odstające pieprzyki, pokryte drobnymi włoskami nierzadko stanowią źródło kompleksów. Niektóre zmiany są uciążliwe, ponieważ nieustannie zahaczamy o nie kołnierzykiem bluzki lub sprzączką od biustonosza. W tym przypadku usunięcie pieprzyków przywraca nam komfort. Zmiany nie są drażnione i narażone na uszkodzenia.

Jak usuwa się zmiany?

Przed każdym zabiegiem zmianie powinien przyjrzeć się lekarz. Pieprzyków można pozbyć się na kilka sposobów. Wycięcie problematycznych zmian za pomocą skalpela. Pieprzyki można też poddać działaniu wysokiej lub niskiej temperatury. Dużą popularnością cieszą się zabiegi laserowe.

Czy pieprzyki mogą okazać się niebezpieczne?

Niektóre zmiany powinny być poddane dokładniejszym obserwacjom. Może się okazać, że w kontekście estetycznym pieprzyk zupełnie nam nie przeszkadza, jednak jego cechy charakterystyczne wskazują na to, że w przyszłości mógłby stać się zmianą nowotworową. Warto jednak zachować środki ostrożności. Zmianie powinien przyjrzeć się lekarz i na podstawie badania podjąć decyzję o jej usunięciu.

Czerniak

Wszelkie znamiona o nieregularnym kształcie, dziwnej fakturze i niejednolitym kolorze powinny zostać skonsultowane z dermatologiem. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z nowotworem np. czerniakiem. W jego przypadku obserwuje się postrzępione brzegi, sporą średnicę i nieregularne ubarwienie. Taką zmianę należy natychmiast usunąć, zachowując odpowiedni odstęp od brzegów skóry. Czerniaka usuwa się wraz z fragmentem zdrowej skóry.

Aleksandra Wiktor