Higiena w gabinetach kosmetologicznych

Zabiegi, przeprowadzane w salonach kosmetologicznych, cieszą się ogromną popularnością. Niestety, nie wszystkie firmy spełniają standardy bezpieczeństwa. Na co należy zwrócić uwagę?

Wizyta w gabinecie kosmetologicznym, który nie jest odpowiednio przygotowany, może zakończyć się tragicznie. Tego typu placówki powinny zachować odpowiednie standardy i dbać o higienę. Zaniedbania mogą doprowadzić zarówno do zakażenia pacjenta, jak i pani kosmetolog. Na co warto zwrócić uwagę podczas pierwszej wizyty.

Ważne – rękawiczki!

Każda pani kosmetolog przed zabiegiem powinna założyć rękawiczki. To rozwiązanie chroni przed zakażeniem zarówno klienta, jak i osobę wykonującą zabieg. Podczas zabiegów często wykorzystuje się narzędzia, które naruszają ciągłość tkanki. Każdy człowiek jest potencjalnym źródłem drobnoustrojów chorobotwórczych. Osoby, które rezygnują z rękawiczek, muszą liczyć się z tym, że kontakt ranki z krwią klienta może zakończyć się poważną chorobą.

Warto zwrócić uwagę, czy przed zabiegami, z wykorzystaniem ostrych narzędzi i igieł, skóra jest dezynfekowana. Pani kosmetolog powinna zawsze przecierać lub spryskiwać ciało odpowiednim preparatem. To rozpoznanie daje nam gwarancję, iż ze skóry zostały usunięte drobnoustroje zagrażające zdrowiu.

Jak powinien wyglądać gabinet kosmetologiczny?

Gabinet dyplomowanej kosmetyczki powinien być czysty. Higiena odgrywa niezwykle istotną rolę w przypadku pomieszczeń, w których przeprowadza się zabiegi medycyny estetycznej. Powierzchnie należy dezynfekować na bieżąco przy użyciu specjalnych środków. W niektórych gabinetach stosuje się preparaty w sprayu na bazie alkoholu.

Co z narzędziami wykorzystywanymi do zabiegów?

Warto zwrócić uwagę również na narzędzia, jakimi posługuje się kosmetolog. Te jednorazowego użytku powinny być wyrzucane. Z kolei przyrządy wielorazowego użytku należy dezynfekować i sterylizować. Te, które naruszają ciągłość tkanki, powinny zostać poddane procesowi sterylizacji. Podczas tego procesu z powierzchni usuwa się wszystkie drobnoustroje, które mogą zagrażać życiu.

Aleksandra Wiktor