Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej ma duże znaczenie w leczeniu choroby. Niektóre produkty mogą nasilać problem i powodować, że terapia farmakologiczna nie przynosi oczekiwanych efektów. Osobom z trądzikiem polecane są przede wszystkim dermokosmetyki.

Co powinno znaleźć się w kosmetykach do cery trądzikowej?

Pielęgnacja cery trądzikowej jest skuteczna tylko wtedy, kiedy odbywa się przy pomocy odpowiednich kosmetyków. Niestety nie wszystkie produkty, które są reklamowane jako te na trądzik, rzeczywiście pomagają usunąć problem. Część z nich zawiera substancje, które mogą nasilać objawy przypadłości. Przed zakupem trzeba zatem uważnie czytać ich skład i unikać tych, które mają alkohol etylowy, konserwanty i sztuczne barwniki.

Do cery trądzikowej polecane są dermokosmetyki (kosmetyki apteczne), ponieważ nie tylko dobrze pielęgnują skórę, ale także łagodzą objawy i leczą problemy skórne. Dzieje się tak dzięki substancjom aktywnym, do których należą: cynk, kwas pantotenowy, gliceryna, witamina E, PCA (czynnik nawilżający) i oleje roślinne (masło shea, oleje: z orzechów makadamia i z awokado). Dermokosmetyki są tworzone przez dermatologów i kosmetologów. Każdy produkt, zanim trafi na półkę sklepu, jest dokładnie przebadany i testowany.

Podstawowymi kosmetykami do pielęgnacji cery trądzikowej są: emulsja do mycia, krem z filtrem przeciwsłonecznym na dzień oraz krem intensywnie nawilżający na noc. Dodatkowo można kupić płyn do demakijażu, peeling enzymatyczny i maseczkę odżywczą.

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Na codzienną pielęgnację cery trądzikowej składa się oczyszczanie i nakładanie kremu, który zapewnia nawilżenie, regenerację i ochronę skóry przed szkodliwymi czynnikami. Ważne jest, aby wszystkie czynności wykonywać systematycznie, rano i wieczorem. Tylko w ten sposób można uzyskać oczekiwane efekty i poprawić kondycję cery.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać rano i wieczorem, jest dokładne oczyszczanie twarzy wodą i emulsją myjącą. Kobiety powinny dodatkowo usunąć resztki makijażu. Po osuszeniu skóry konieczne jest nałożenie kremu. Produkt na dzień powinien chronić przed promieniowaniem słonecznym (przyczynia się ono do zaostrzenia objawów trądziku i pogorszenia stanu skóry), natomiast kosmetyk na noc intensywnie nawilżać i regenerować skórę. Maseczkę lub peeling można użyć 1–2 razy w tygodniu.

Domowe sposoby na trądzik

Stan cery trądzikowej można poprawić także przy pomocy domowych sposobów. Są one wsparciem leczenia farmakologicznego i pielęgnacji profesjonalnymi kosmetykami. Szczególnie polecany jest tonik z zielonego ogórka, którym warto codziennie przemywać twarz oraz naturalne maseczki:

  • z soku z cytryny, oliwy z oliwek i miodu;
  • z miodu, kurkumy i cynamonu;
  • z płatków owsianych i mleka;
  • z soku z cytryny i siemienia lnianego.

Przygotowaną mieszankę należy nałożyć na twarz i pozostawić na 15 minut, następnie zmyć wodą.

Materiał partnera