Czytanie książek zawsze było popularyzowane wśród młodzieży. Chciano ją w ten sposób zachęcić do częstszego sięgania po literaturę, która poszerza wiedzę i horyzonty myślowe. Niestety często szkolne lektury przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego. Kolejne nudne tytuły sprawiają, że literatura jawi się nam jako archaiczna forma rozrywki. W naszym artykule podpowiadamy, jakie korzyści daje nam czytanie książek.
Spis treści:
- Czy istnieją gorsze gatunki literackie?
- Rozwnięta empatia, czyli zaleta czytania książek
- Czytanie książek rozwija kreatywność!
- Jakie korzyści daje nam czytanie książek? Poszerzenie słownictwa
- Poszerzanie wiedzy i horyzontów myślowych
- Książka jako forma rozrywki
- Czytanie książek to trening dla mózgu!
Czy istnieją gorsze gatunki literackie?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej literatury. Pod tym pojęciem rozumiemy książki skrojone na miarę naszych potrzeb i zainteresowań. Nie ma sensu, by osoba, która gustuje w literaturze faktu, na siłę sięgała po beletrystkę. Miłośniczka powieści psychologicznych wcale nie musi lubić fantasy. Nie istnieją lepsze czy gorsze gatunki literackie. Wszystkie są równoważne.
Rozwinięta empatia, czyli zaleta czytania książek
Jakie korzyści daje nam czytanie książek? Okazuje się, że obcowanie z literaturą wspaniale rozwija empatię. Możemy poznać różnych bohaterów, ich przeżycia oraz towarzyszące im emocje. Dzięki książkom lepiej rozumiemy ludzi i otaczający nas świat. Potrafimy postawić się w roli hejtowanej uczennicy czy pracownicy, która pada ofiarą mobbingu. Czytanie książek uwrażliwia nas i sprawia, że stajemy się bardziej otwarci na innych, nawet jeśli ci pod jakimiś względami dość znacznie różnią się od nas.
Czytanie książek rozwija kreatywność!
Wykonujesz pracę kreatywną, ale w twojej głowie pojawiła się pustka? Czy wiesz, że czytanie książek może ci pomóc wypracować ciekawe rozwiązania? Te nie muszą być wcale poświęcone konkretnemu problemowi. Wystarczy, że na chwilę oderwiesz się od codzienności, puścisz wodze wyobraźni, a te wpłyną na nieznane dotychczas wody. Po zakończeniu dobrej lektury może się okazać, że sypiesz pomysłami jak z rękawa.
Jakie korzyści daje nam czytanie książek? Poszerzenie słownictwa
Bogate słownictwo nie tylko usprawnia komunikację, ale też pozwala lepiej wyrazić to, co czujemy. Sprzyja też znalezieniu lepiej płatnej pracy. Osoby, które na co dzień obcują z literaturą, lepiej radzą sobie z zawiłościami języka polskiego. Potrafią prawidłowo pisać i wysławiać się podczas spotkań z innymi ludźmi.
Poszerzanie wiedzy i horyzontów myślowych
Książki poszerzają też naszą wiedzę. Możemy z nich dowiedzieć się, jak wygląda codzienna praca lekarza, dziennikarza czy psychologa. Z jakimi problemami zmagają się mieszkańcy odległych państw. Jak wyglądała codzienność w XIX-wiecznej Polsce itp. Nawet literatura kobieca, która do niedawna uchodziła za gorszą, rozwija naszą wiedzę. Ukazuje bowiem mechanizmy psychologiczne, które wpływają na wybór partnera i wplątywanie się w toksyczne relacje.
Książka jako forma rozrywki
Psycholodzy zachęcają nas do tego, abyśmy sobie nie odmawiali przyjemności. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Musimy znaleźć czas na naukę i pracę, jednocześnie racjonalnie dawkować sobie przyjemności tak, aby nie popaść w uzależnienie. Jednak czytanie książek nie jest tak groźne jak objadanie się ciastkami. To doskonała forma rozrywki, która poszerza też wiedzę i nasze słownictwo. Jeśli masz za sobą ciężki dzień, oderwij się od trudnych myśli, sięgając po dobrą książkę.
Czytanie książek to trening dla mózgu!
Wykazano też, że czytanie książek stanowi trening dla mózgu, który poprawia pamięć i koncentrację. Jeśli w wieku 80 lat chcesz władać sprawnym umysłem, czytaj codziennie co najmniej kilkanaście stron. To nie muszą być koniecznie książki. Także wartościowe artykuły korzystnie oddziałują na nasz mózg, dostarczają nam przydatnej wiedzy i rozwijają naszą kreatywność.