Uroda

W letnie dni skóra ust też pęka. Jak o nią odpowiednio zadbać?

Dlaczego skóra ust pęka latem

AdobeStock, grafika dostarczona przez partnera

Czy wiesz, że skóra ust jest zbudowana inaczej niż na pozostałej części ciała? Nie ma warstwy rogowej, w której znajdują się gruczoły łojowe. Dlatego usta są bardzo delikatne, a przy tym mają ograniczone możliwości nawilżenia – wilgoć dostarcza im tylko ślina. To właśnie powód, dla którego trzeba o nie szczególnie zadbać. Jak wybrać odpowiedni balsam do ust?

Dlaczego skóra ust pęka latem?

Pękanie i pierzchnięcie ust kojarzy się przede wszystkim z okresem jesienno-zimowym, kiedy ich wrażliwa skóra narażona jest na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak zimny wiatr, opady śniegu, mróz, suche powietrze. Taka kombinacja to prosta droga do utraty nawilżenia ust, a w efekcie do ich pękania, pieczenia i innych przykrych dolegliwości. Problem pogłębia się, kiedy oblizujemy wargi – ślina w połączeniu z niskimi temperaturami sprzyja jeszcze szybszemu pierzchnięciu.

Mogłoby się wydawać, że wiosną i latem, kiedy pogoda jest przyjemniejsza, usta nie są już aż tak mocno narażone na pękanie. Nic bardziej mylnego. Usta pierzchną również latem. Powodów jest kilka:

  • upalne temperatury sprzyjają odwodnieniu organizmu, prowadząc m.in. do wysuszenia skóry;
  • usta są wyeksponowane na intensywne działanie promieni słonecznych – zawarte w nich promieniowanie UVA i UVB prowadzą do uszkodzenia naskórka;
  • latem usta również narażone są na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak intensywny wiatr czy niska wilgotność powietrza – one również nie sprzyjają dobremu nawilżeniu ust.

W efekcie pierzchnięcie i pękanie ust latem może być równie poważnym problemem, jak zimą. Dlatego warto zadbać o troskliwą pielęgnację skóry przez cały rok.

Jak zadbać o skórę ust latem, aby nie pękały?

Chcesz, aby usta były miękkie i gładkie nawet w trakcie najbardziej upalnego lata? Podstawa to odpowiednia pielęgnacja ich skóry. Oto kilka elementów, o które możesz zadbać, aby uniknąć nieestetycznych pęknięć i dyskomfortu.

Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu

W upalne dni trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Rozwiązanie jest proste: miej zawsze pod ręką butelkę wody lub naturalnego izotoniku, który zawiera elektrolity. Pij małymi porcjami, ale często. Nie dopuść do uczucia pragnienia, bo świadczy ono o tym, że już doszło do lekkiego odwodnienia.

Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce

Zwłaszcza w „godzinach szczytu”, a więc mniej więcej od 11 do 16. Dzięki temu nie będziesz narażać skóry na podrażnienie i odwodnienie wywołane promieniami słonecznymi.

Sięgnij po dobry balsam do ust

Skóra ust potrzebuje dodatkowego nawilżenia oraz ochrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego warto postawić na dobry balsam do ust, najlepiej o naturalnej, bogatej formule. Np. w balsamie Lip Lip Hooray! od Resibo znajdują się ekstrakt z kiełków żółtej gorczycy, który wspiera wygładzenie, nawilżenie i ujędrnianie skóry, a także wosk ze skórki pomarańczy czy olej abisyński. Te ostatnie składniki wspomagają nawilżenie skóry oraz jej ochronę. Warto mieć kosmetyk tego typu zawsze pod ręką. Sprawdzi się on zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem.

Jak widzisz, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby uniknąć podrażnień ust latem. Sprawdź na własnej skórze.


Dodaj komentarz