Kobiety od zawsze i na zawsze chcą być piękne i młode. W dzisiejszych czasach jest to możliwe bardziej niż kiedykolwiek. Na rynku dostępna jest szeroka oferta różnego rodzaju kosmetyków pomagających dobać o urodę. Jednak to nie wszystko! Kobiety, a w ostatnich latach również mężczyźni, coraz częściej korzystają z usług salonów kosmetycznych.
Dlatego założenie salonu kosmetycznego to nadal pomysł na biznes, który ma szansę na spory zysk. Jednak należy pamiętać, że w tej branży jest spora konkurencja więc aby odnieść sukces warto dobrze się przygotować.
No więc jak założyć salon kosmetyczny?
Zakładanie każdego biznesu warto zacząć od sporządzenia biznes planu, to także sprawdzi się w przypadku otwierania salonu kosmetycznego. Pozwoli na zebranie i uporządkowanie pomysłów, a także wychwycenie ewentualnych luk i czyhających zagrożeniach.
Analiza rynku salonów kosmetycznych
Pierwszym i najważniejszym zadaniem jest przeprowadzenie analizy rynku salonów kosmetycznych. Należy sprawdzić jakie jest zapotrzebowanie na tego typu usługi w danej okolicy i określenie grupy docelowej. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytania: kim będą klienci salonu kosmetycznego? Uwzględniając wiek, płeć, a także określając ich możliwości finansowe. Należy też sprawdzić ilu takich klientów jest w okolicy i na jakie usługi kosmetyczne jest największe zapotrzebowanie.
Należy również dokładnie zweryfikować konkurencję. Czy w okolicy znajduje się już salon urody oferujący podobne usługi, jeśli tak to jaka jest jego oferta, i jak dużo ma klientów. Wybranie dobrej lokalizacji na salon kosmetyczny to już połowa sukcesu!
Strategia marketingowa salonu kosmetycznego
Przygotowanie strategii marketingowej pozwoli zastanowić się jak salon kosmetyczny pozyska klientów. Jest to niezwykle ważna część biznes planu gdyż to od zdobytych klientów zależy czy salon kosmetyczny utrzyma się na rynku.
Na tym etapie warto więc zastanowić się jakie usługi będzie wykonywał salon, czy to będą tylko zabiegi kosmetyczne czy oferta będzie poszerzona również o dodatkowe usługi tj. stylizacja paznokci,masaże, solarium, a może nawet kosmetyka estetyczna.
Kolejną kwestią jest określenie cen świadczonych usług, a także ustalenie polityki rabatowej salonu kosmetycznego. Mogą to być na przykład karnety czy też zniżki dla stałych klientów. Polityka rabatowa salonu powinna być powiązana z pomysłem na reklamę salonu kosmetycznego. Warto też zastanowić się jakie kanały reklamy salonu kosmetycznego sprawdzą się najlepiej. Czy to będą ogłoszenia w prasie, reklamy radiowe, plakaty, ulotki a może strona internetowa?
Przy ustalaniu strategii marketingowej ważną rolę odgrywa również lokalizacja salonu kosmetycznego i jego wystrój, a także element wyróżniający salon kosmetyczny spośród konkurencji. Aby całość kampanii reklamowej była spójna i efektywna wszystkie te elementy powinny ze sobą współgrać.
Organizacja salonu kosmetycznego
Chcąc założyć salon kosmetyczny należy spełnić szerego wymogów formalnych. Określić formę funkcjonowania, zdobyć wszelkie niezbędne pozwolenia chociażby te dotyczące BHP.
Na tym etapie warto też zastanowić się ile osób powinien zatrudniać salon kosmetyczny, jakie kwalifikacje powinien spełniać personel oraz kwestie jego wynagradzania oraz szkolenia. Zespół pracowników w salonie kosmetycznym jest niezwykle ważny, gdyż to ludzie tworzą atomsferę a wykwalifikowany personel to gwarancja zadowolenia klientek.
Ile kosztuje otworzenie salonu kosmetycznego?
Na pytanie ile kosztuje otworzenie salonu kosmetycznego nie ma jednej prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od lokalizacji salonu, jego wielkości, potrzebnego sprzętu, ilości personelu a także kosztów reklamy salonu kosmetycznego. Dlatego tworząc biznesplan warto przygotować wstępny kosztorys. Jedno co jest pewne to, to że założenie salonu kosmetycznego to spory wydatek.
Gdy już wiemy jaka kwota będzie nam potrzebna wówczas trzeba zastanowić się nad kolejnym pytaniem: skąd pozyskać pieniądze na założenie salonu urody?
Oczywiście możesz na ten cel przeznaczyć własne oszczędności. Jeśli jednak nie posiadasz wystarczającej kwoty masz jeszcze kilka możliwości. Po pierwsze możesz skorzystać z dotacji unijnych, lub z dotacji oferowanych przez urzędy pracy. Możesz także zapoznać się z ofertą kredytową co najmniej banków.
Rozpoczynanie nowego biznesu zawsze jest sporym ryzykiem, jeśli jednak wybierzesz dobrą lokalizację, znajdziesz niszę lub unikatowy pomysł na salon kosmetyczny to masz duże szanse na sukces. Powodzenia!
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę www.ladytime.pl – porównywarkę usług salonów urody, spa i wellness. |