Jak zadbać o paznokcie
Pexels

W momencie, kiedy kogoś poznajemy, witając się z tą osobą, podajemy jej dłoń. Pierwsze, co rzuca się wtedy w oczy to paznokcie i ich wygląd. Jest to element, przez który mocno oceniamy kogoś. Jeśli paznokcie są piękne, czyste, zadbane, patrzymy na nowo poznaną osobę życzliwie, natomiast gdy paznokcie są zaniedbane, brudne, obgryzione, długie, od razu oceniamy tę osobę jako niechlujną, nie dbającą o siebie. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, ponieważ pozostaje z nami na długo, często nawet jest ciężkie do zmiany, warto więc postarać się i poświęcić trochę czasu dla pięknego wyglądu i zdrowia naszych paznokci. 

Pielęgnacja paznokci 

Dbanie o paznokcie, to nie tylko ich pomalowanie. Na pielęgnację składa się też między innymi obcinanie przy użyciu odpowiednich przyrządów, jak ostre, małe nożyczki i cążki do manicure. Powinno ograniczać się obcinanie skórek, gdyż przez to mogą powstawać infekcje (obcinanie skórek umożliwia przedostawanie się grzybów i bakterii). Paznokcie powinny być czyste. Dla łatwiejszego utrzymania czystości lepsze są paznokcie krótsze. Niezbyt długie są też gwarancją lepszego wzmocnienia oraz minimalizowania występowania niechcianych złamań, czy uszkodzeń. Po myciu rąk istotne jest to, by kremować dłonie i wmasowywać krem w paznokcie. Dobrze na nie wpłynie stosowanie przeróżnych odżywek, przede wszystkim bogatych w witaminy, gdyż je wzmocnią. Do pielęgnacji paznokci, przygotowania pod lakier, czy odżywkę bardzo przydatna jest frezarka marathon champion 3. 

Malowanie paznokci 

Wiele z nas uwielbia malować paznokcie, chętnie wybierając żele i lakiery hybrydowe, które odznaczają się większą trwałością niż klasyczne lakiery. Wybierając produkt żelowy lub hybrydowy, warto zwrócić uwagę na skład i konsystencję oraz dodatkową ochronę paznokci – typowe produkty mogą bowiem osłabić płytkę, zwłaszcza jeśli taka forma manicure jest regularnie stosowana. Obecnie produkty żelowe i hybrydowe dostępne są w wersjach wzbogaconych substancjami, które nie tylko chroniąpaznokcie, ale i wzmacniają je, odżywiają i dbają o koloryt płytki. Aby nie zabrudzić ubrań podczas malowania warto zaopatrzyć się w fartuch fizelinowy. 

Zdrowe i piękne paznokcie – czego unikać? 

Pielęgnacja paznokci nie wystarczy na długo, jeśli ciągle będziemy wykonywać czynności, które je na nowo osłabią. Powinniśmy więc również postarać się o to, by unikać w miarę możliwości tego, co na nie źle wpływa. Przykładowo, długie moczenie paznokci osłabia ich płytkę, lepiej więc je ograniczać. Łamaniu się paznokci sprzyja także nieumiejętne piłowanie – powinno się je piłować zawsze w jedną stronę. Negatywny wpływ na nasz manicure ma również częsta zmiana temperatur, styczność z detergentami i substancjami chemicznymi, zmywanie naczyń, sprzątanie domu bez rękawiczek oraz używanie zmywaczy z acetonem. 

Zdrowe paznokcie a odżywianie 

Ogromny wpływ na paznokcie ma także nasza codzienna dieta. Powinniśmy zadbać o to, by była bogata w cynk (zawierają go owoce morza, kiełki soi, pestki dyni i słonecznik), żelazo (jego głównym źródłem jest czerwone mięso), krzem (będący w marchwi, pietruszce i burakach), magnez (znajduje się w ziarnach zbóż, produktach mlecznych, zielonych roślinach oraz czekoladzie), witaminy z grupy B (źródło: brokuły, ziemniaki, szpinak, awokado, banany, żółtka jaj, produkty zbożowe, drożdże, ryby, warzywa strączkowe) oraz witaminy A, C i E (przede wszystkim zawierają je warzywa i owoce). Czego natomiast lepiej unikać? Tłuszczu w zbyt dużych ilościach. Niezdrowe są przekąski, takie jak chipsy i chrupki. 
 

Jeśli chcemy dobrze wypaść w oczach innych, lepiej się przygotować i zadbać odpowiednio o swoje paznokcie, by były piękne i zdrowe. Widząc takie właśnie paznokcie, postrzegani będziemy jako osoby schludne, warte uwagi.