Uroda

Cztery sposoby na przetłuszczające się włosy

sposoby na przetłuszczające się włosy

Przetłuszczające się włosy to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn bez względu na wiek. Zazwyczaj jest wywołany nieodpowiednią pielęgnacją, zaburzeniami równowagi hormonalnej oraz nawykami, które prowadzą do szybszego wydzielania sebum. Istnieją jednak sprawdzone metody, które pozwolą uporać się z tłustymi kosmykami. Po jakie sposoby warto sięgnąć?

Dobór odpowiednich kosmetyków

Nagminną przyczyną przetłuszczania włosów jest używanie zbyt silnie działających szamponów, z dużą zawartością agresywnych środków powierzchniowo czynnych. By wyeliminować ryzyko nadmiernego przesuszenia skóry i pobudzenia gruczołów łojowych, wskazane jest stosowanie specjalistycznych produktów o łagodnym składzie. Warto zakupić szampon Pirolam w aptece, który pomoże w walce z suchym naskórkiem i związaną z nim nadprodukcją sebum. Dzięki możliwości porównania cen leku, jaką oferują niektóre apteki internetowe – np. Gdziepolek.pl – bez trudu zakupimy produkt, który nie nadwyręży budżetu przeznaczonego na bieżącą pielęgnację włosów.

Regularne mycie włosów

Aby włosy ładnie wyglądały każdego dnia, wskazane jest ich regularne mycie. Optymalnym rozwiązaniem jest używanie co drugi dzień szamponu dobranego do skóry głowy. Zbyt rzadka pielęgnacja powoduje nagromadzenie się brudu i łoju, które przyczyniają się do nieestetycznego wyglądu włosów. Zbyt częsta może natomiast wywoływać przesuszenie naskórka głowy, zaburzając jego naturalną równowagę i sprzyjając nadprodukcji sebum.

Zmiana szamponu i sposobu pielęgnacji

Nadmierne przetłuszczanie może być wywołane stosowaniem nieodpowiedniego szamponu, odżywki oraz urządzeń do stylizacji.

Jak zatem dobrać najlepszy preparat i jak zadbać o włosy? Najprostsze zasady to:

  • łagodny szampon powinien być dobrany do potrzeb skóry głowy, natomiast odżywka – do typu włosów,
  • należy używać niewielkich porcji kosmetyków, które trzeba rozcieńczyć wodą przed nałożeniem na głowę,
  • konieczne jest delikatne odsączanie mokrych włosów, unikanie ich pocierania,
  • korzystanie z trybu chłodnego powietrza w suszarce to dobry pomysł,
  • unikanie chodzenia spać z mokrą głową – takie działanie zaburza pracę gruczołów łojowych i potowych, powodując nieświeży wygląd włosów.

Konsultacja ze specjalistą

Zjawisko przetłuszczania się włosów często dotyczy osób, u których występuje brak równowagi hormonalnej w organizmie. Jeżeli tłustym kosmykom towarzyszy wypadanie, łupież lub problemy z cerą, warto zasięgnąć porady endokrynologa lub dermatologa. Znaczne wahania hormonalne są dopuszczalne u nastolatków, kobiet karmiących lub w okresie menopauzy. W pozostałych przypadkach wskazane będzie wykluczenie przyczyny przetłuszczania związanej ze zdrowiem. Powinniśmy także zastanowić się, czy problem nie ma podłoża na tle nerwowym.

Podsumowanie

Przetłuszczające się włosy negatywnie wpływają na wizerunek każdego człowieka, a nierzadko także na jego samopoczucie. Tymczasem wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację i wypracować dobre nawyki, które ograniczą nadprodukcję łoju i poprawią wygląd kosmyków. Warto także sięgać po specjalistyczne preparaty myjące, które przywrócą równowagę skóry głowy, jednocześnie pomagając uporać się z tym nieestetycznym problemem.

Dodaj komentarz