Medycyna estetyczna posiada ogromny potencjał. Nowoczesne zabiegi pozwalają pozbyć się niechcianych zmarszczek, przebarwień czy blizn. Jednocześnie poprawiają proporcje twarzy i sylwetki.

W związku z tym, iż medycyna estetyczna znacząco ingeruje w nasze ciało, należy zwrócić uwagę na kwalifikacje lekarza. Jeśli osoba, wykonująca zabieg, nie będzie dysponowała stosowną wiedzą i umiejętnościami, nasza twarz może ulec oszpeceniu.

Kilkugodzinne kursy

Na rynku można znaleźć wiele kursów z zakresu medycyny estetycznej. Warto pamiętać, iż niektóre z nich trwają zaledwie kilka godzin, toteż nie pozwalają nabyć stosownych umiejętności. Tylko osoba, posiadająca doświadczenie, jest w stanie przeprowadzić zabieg.

Wiarygodność dyplomów i certyfikatów

Wiele osób czuje ulgę, widząc dyplom w gabinecie osoby, w której ręce oddaje swoją urodę i zdrowie. W rzeczywistości nie należy kierować się prezentowanymi certyfikatami. W niektórych kursach mogą uczestniczyć osoby, które nie posiadają elementarnego wykształcenia medycznego. Jednocześnie nie należy zapominać o osobach, które zajmują się podrabianiem dokumentów, w tym dyplomów.

Uprawnienia do wstrzyknięcia botoksu

Warto zaznaczyć, iż zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i botuliny wymagają stosownych uprawnień. Osoba, która nimi nie dysponuje może nam wyrządzić ogromną krzywdę. Ludzie, którzy bezprawnie wstrzykują botoks, zazwyczaj kupują go na portalach aukcyjnych. Tego typu preparaty nie przechodzą żadnych badań, toteż nie wiemy, co zawierają. W tym miejscu warto podkreślić, iż wstrzyknięcie oleju jadalnego prowadzi do trwałej i nieodwracalnej deformacji twarzy.

Ustawa o zawodzie lekarza

Ustawy: o zawodzie lekarza, działalności leczniczej i prawo farmaceutyczne definiują, kto może wykonywać zabiegi lekarskie. Jednocześnie prawo jasno określa, jakie normy powinien spełniać preparat dopuszczony do obiegu. Jeśli chcemy zweryfikować uprawnienia specjalisty, do którego zapisaliśmy się na zabieg, powinniśmy sprawdzić, czy jego nazwisko widnieje na listach organizacji lekarskich. Wśród wiarygodnych federacji wymienia się Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych oraz Polskie Towarzystwo Dermatologiczne – Sekcja Dermatologii Estetycznej.

Nie zapominajmy o roli poczty pantoflowej. Może nasi znajomi korzystali z usług danego specjalisty i są w stanie ocenić jego kompetencje. Jednocześnie warto przejrzeć lokalną prasę. Ta niejednokrotnie informuje o aferach i nadużyciach.