Wielu z nas zdarzają się sytuacje, w których nasz organizm z różnych względów odmawia posłuszeństwa. Wówczas odczuwamy przykre dolegliwości związane z rozwojem stanu chorobowego. Właśnie wtedy powinniśmy odwiedzić gabinet lekarski w celu uzyskania fachowej opinii na temat naszego stanu zdrowia. Niektóre przypadłości jednak, prócz przykrych objawów, powodują również uczucie wstydu. Zupełnie niepotrzebnie, w końcu lekarz to też człowiek.
Nie wstydź się!
Niektórym pacjentom wyjątkowo ciężko zaakceptować ułomności własnego ciała. Problemy, które dotyczą strefy intymnej człowieka, wciąż pozostają tematem tabu i budują niewidzialną ścianę pomiędzy lekarzem a chorym. Pacjenci czują się skrępowani, unikają odpowiedzi na pytania, a w niektórych przypadkach udzielają fałszywej. To ogromny błąd, bowiem szczerość w rozmowie z lekarzem może wpłynąć na skutki leczenia. Równie niekorzystnym zjawiskiem są próby zwalczenia choroby półśrodkami, tak zwane leczenie na własną rękę.
„Niektórzy pacjenci bardzo niechętnie odwiedzają gabinety lekarskie, wolą leczyć się na własną rękę. O ile w przypadku przeziębienia lub kataru nie ma pilnej potrzeby kontaktu z lekarzem, o tyle w przypadku poważniejszych schorzeń szybka reakcja ze strony pacjenta może wpłynąć na skutki całej terapii.” – mówi dr Dariusz Stępień, specjalista chirurgii ogólnej w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Euro-Klinika (www.euro-klinika.pl).
Odczuwany przez pacjentów wstyd jest przyczyną stanu, w którym pomoc lekarska udzielana jest niestety zbyt późno. Często zdarza się, że od zaobserwowania pierwszych objawów, zwiastujących np. nowotwór, do zgłoszenia ich do specjalisty mija nawet kilka lat! Sytuacja ta dotyczy szczególnie mężczyzn, bowiem ta grupa pacjentów jest szczególnie oporna na jakąkolwiek pomoc. Wielu mężczyzn nie potrafi zaakceptować upływu czasu, który niesie za sobą konieczność np. regularnych badań urologicznych. Zaburzenia erekcji, które mogą być wywołane poważnymi schorzeniami, w pierwszej kolejności leczone są preparatami ziołowymi i suplementami diety. Z badania opinii publicznej wynika, że dla 38% społeczeństwa, zaburzenia erekcji są najbardziej wstydliwym problemem zdrowotnym, a cierpi na nie aż 1,5 miliona Polaków (http://www.opzs.pl/rada.naukowa/czlonek.rady/id/2/pokaz.html).
Badania diagnostyczne
Wstyd przed lekarzem, przed ujawnieniem własnych słabości, to dla wielu przeszkoda nie do pokonania. Nie warto jednak ryzykować własnego zdrowia, a regularne badania diagnostyczne to w dzisiejszych czasach konieczność. Powinni o tym pamiętać szczególnie pacjenci, którzy znajdują się w grupach ryzyka ze względu na swój wiek, płeć, przebyte choroby lub obciążenia genetyczne.