„Co się z tobą dzieje? Marnie wyglądasz, jesteś jakaś taka szara, zmęczona” – taki tekst może usłyszeć każda kobieta, jeśli jej cera, a więc najbardziej wyrazista wizytówka, nabierze z czasem nieciekawego, szarego odcienia i ziemistości. Może się to przydarzyć zawsze, niezależnie od wieku. Często przyczyną jest choroba, ale może nią też być przemęczenie, stres, niewyspanie lub nieodpowiednia dieta.
Skąd się bierze szara cera
Zdrowa skóra na twarzy podlega nieustannej regeneracji. Jej cykl trwa około miesiąca: w tym czasie nowo zbudowany naskórek zastępuje stary, obumarły. Z rozmaitych przyczyn cykl ten może ulec zaburzeniu, a martwy naskórek pozostawać na twarzy, co z czasem staje się widoczne. Skóra traci swoją świeżość i naturalną barwę, a makijaż przestaje wystarczać, by to zamaskować.
Nie licz jednak na sukcesy w tym zakresie, jeśli palisz papierosy: bardzo często to one są przyczyną złego wyglądu twarzy, ponieważ organizm jest do pewnego stopnia zatruty, co po prostu widać. Niektórzy mówią wręcz o „cerze palacza”. Jedynym antidotum jest zerwanie z nałogiem na dobre.
Sposoby na szarą cerę
Walkę z tym zjawiskiem trzeba podjąć na kilku frontach. Zacząć należy od zadbania o siebie: wartościowa dieta, zdrowy sen i nieco ruchu na świeżym powietrzu mogą wiele zdziałać. Uporanie się ze stresami (czasem konieczna jest pomoc psychologa) też może mieć spore znaczenie. Jeśli jesteś wypoczęta, dobrze śpisz i właściwie się odżywiasz, czujesz się dobrze, a problem nie ustępuje, przeczytaj więcej o tym, jak rozjaśnić szarą cerę.
We własnym zakresie możesz zadbać o odpowiednie złuszczanie, a więc pozbywanie się starego naskórka. Służą do tego toniki, maseczki, a także peeling. Musisz też zadbać o odpowiednie nawilżenie cery: pij codziennie dużo wody, sięgnij też po kremy i maseczki nawilżające o silnym działaniu. Szara cera bardzo ich nie lubi.
Najważniejsza witamina
Czy wiesz, jak działa witamina C na twarz? To bodaj najważniejsza z witamin niezbędnych dla pięknego wyglądu cery. Wiele czynników może sprawić, że masz jej w organizmie zbyt mało. Uzupełnij zatem niedobór, jedząc owoce i warzywa bogate w tę witaminę, a w razie potrzeby sięgnij też po witaminę C z apteki.
Witamina C na twarz dostępna jest też w postaci kremu lub serum. Ważne, by wybierać kosmetyki zawierające 10–20% witaminy C i mające jak najniższe pH. Nie są to jednak produkty tanie, można więc pokusić się o sporządzenie we własnym zakresie toniku zawierającego sok z cytryny. Uwaga: należy go przechowywać w ciemnym szkle.
Tekst partnera