Masz nieco tłuszczyku, który jest trudny do usunięcia ćwiczeniami? Nie chcesz go, ale nie wiesz, jak się go pozbyć! Znamy sposób! Lipoliza iniekcyjna poradzi sobie ze wszystkimi!

Choć nazwa może być nieco tajemnicza, dla niektórych nawet przerażająca, lipoliza iniekcyjna sama w sobie niczym strasznym nie jest. Podstawą zabiegu jest wstrzykiwanie za pomocą cienkiej igły fosfatydylocholiny i deoksycholatu w tkankę tłuszczową.

Substancje te powodują uszkodzenie komórek tłuszczowych, które są następnie usuwane przez układ odpornościowy. Dla najlepszego efektu lekarze proponują wykonanie serii 2-4 zabiegów.

Do czego wykorzystywana jest lipoliza iniekcyjna?

Wskazania są bardzo szerokie, najważniejsze z nich, to:

  • likwidacja tkanki tłuszczowej wewnętrznej strony ud i kolan,
  • likwidacja tkanki tłuszczowej okolicy krętarzowej (tzw. bryczesy) i pod pośladkami,
  • podwójny podbródek, policzki,
  • kończyny górne,
  • fałdki na plecach i w okolicach pach,
  • brzuch
  • cellulit, likwidacja cellulitu,
  • tłuszczaki.

– Najlepszym kandydatem do zabiegu jest osoba stosunkowo szczupła, z niewielkim lokalnym nadmiarem tkanki tłuszczowej, której nie można się pozbyć przy pomocy intensywnych ćwiczeń i diety. Lipoliza nie jest bowiem metodą odchudzania, a jedynie sposobem modelowania sylwetki – mówi Prof. Paweł Surowiak, z Dermamed we Wrocławiu.

Jak tłumaczy, w odróżnieniu od liposukcji dobrze sprawdza się również w redukcji cellulitu. – Jest nie tylko nieinwazyjna, ale przy prawidłowym wykonaniu nie niesie ze sobą ryzyka powstania nierówności – dodaje.

Stopniowo, wraz z zanikiem tkanki tłuszczowej, skóra dopasowuje się do nowych kształtów. – Tak naprawdę wskazania są szersze niż wyżej opisano. Za pomocą lipolizy można usuwać tkankę tłuszczową z prawie każdej lokalizacji. Moimi ulubionymi wskazaniami są miejsca, w których istotnym jest również wzrost napięcia skóry – wewnętrzna strona ud, nad kolanami, podbródek, cellulit, brzuch po ciąży, ramiona etc – mówi Prof. Paweł Surowiak, z Dermamed we Wrocławiu.

Kiedy lekarz odmówi wykonania lipolizy?

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest alergia na jaja i na soję, ciąża, okres karmienia piersią, cukrzyca, niewydolność wątroby i nerek, ostre stany zapalne oraz choroby wiążące się z zaburzeniami krzepliwości krwi. Przeciwwskazaniem są również choroby autoimmunologiczne.

Czym robić ten zabieg?

Obecnie na rynku pojawiło się wiele różnych preparatów do lipolizy. Pacjenci uzyskują sprzeczne informacje. Jedynymi dobrze opisanymi i znanymi od ponad 20 lat ze swej skuteczności i bezpieczeństwa są preparaty fosfatydylocholiny i deoksycholatu.

Wszelkie domieszki, w stylu substancji antyoksydacyjnych, obniżających poziom cholesterolu, redukujących cellulit, rozszerzających naczynia krwionośne, usprawniających krążenie chłonki i poprawiających dotlenienie tkanek to tylko działanie marketingowe, mające na celu podwyższenie ceny preparatu i zabiegu.

Nikt nigdy nie udowodnił, że domieszki te mają jakiekolwiek pozytywne działanie (kto na przykład zna substancje redukujące cellulit?), a wręcz przeciwnie – mogą zwiększać ryzyko działań niepożądanych, np. alergii. Również preparaty samego deoksycholatu nie są obecnie substancjami wystarczająco rzetelnie opisanymi.

Dowody na skuteczność lipolizy

W 2006 roku Mark Palmer i jego współpracownicy opisali wyniki 10581 zabiegów lipolizy iniekcyjnej przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Badania te wykazały, że lipoliza cechuje się bardzo dużą skutecznością i jest dobrze tolerowana przez pacjentów.

Ponadto prawie 80% z nich było wg przeprowadzonej ankiety bardzo zadowolonych z wyników leczenia. W przypadku lokalizacji z większą objętością tkanki tłuszczowej (np. brzuch) satysfakcjonujący rezultat uzyskiwano po 2-3 zabiegach. W przypadku lokalizacji z mniejszą objętością tkanki tłuszczowej, np. podbródek, wspomniany efekt uzyskuje się często już po jednym zabiegu.

Choć jest to jeden z bardziej inwazyjnych zabiegów ze wszystkich „delikatnych”, acz mających zapewnić nam pozbycie się niepożądanej tkanki tłuszczowej, z pewnością można stwierdzić, że wart jest wykonania. Wykonany przez odpowiednich specjalistów sprawi, że znów będziecie cieszyć się częściami swojego ciała, które wcześniej były dla was utrapieniem.