wymrażanie kurzajek

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu złapał bolesną kurzajkę. Warto jednak wiedzieć, jak można im zaradzić, kiedy już się pojawią. W jaki sposób można pozbyć się brodawek wirusowych?

Wymrażanie, wycinanie, wypalanie

Za powstawanie kurzajek odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego – HVP. Bardzo łatwo jest się nim zarazić, jak również bardzo ciężko jest się go pozbyć z organizmu. Potrafi nawet przez kilka lat nie dawać o sobie znać, czekając na odpowiednią chwilę. Dla HPV jest to moment, w którym następuje osłabienie organizmu, spowodowane np. sezonowym przeziębieniem lub wzmożonym stresem w pracy. Jeśli do tego momentu organizm sam nie zwalczy infekcji za pomocą swojego układu immunologicznego, wirus przeradza się w brodawkę, którą popularnie nazywamy kurzajką.

Czy należy je w ogóle usuwać? Kurzajki są nieszkodliwe dla zdrowia, choć mogą być niekiedy bolesne. Jednak lekarze nie mają właściwie wątpliwości – należy się ich pozbyć jak najszybciej, gdy tylko się pojawią. Są bardzo zaraźliwe, mogą nie tylko przenieść się w inne miejsce na ciele, ale również zarazić innych przez dotyk. Dlatego tak istotne jest zachowanie higieny – w szczególności na basenach i po korzystaniu z komunikacji publicznej. Kurzajki nie mają jednego miejsca pojawiania się, choć preferują dłonie i stopy. Nie jest to jednak reguła – mogą się pojawić w dowolnym miejscu na ciele. Kiedy zawiodą metody farmakologiczne (różnego rodzaju maści i tabletki), trzeba będzie kurzajkę usunąć. Ten zabieg można zaś przeprowadzić kilkoma metodami.

Wymrażanie

Wymrażanie kurzajek przebiega bezboleśnie i szybko. Za pomocą aplikatura z ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu kurzajka zostaje wymrożona a następnie odpada od ciała. Niekiedy konieczne jest kilkukrotne wymrażanie. Dotyczy to zwłaszcza kurzajek głęboko osadzonych i starych. Czasami w miejscu wymrażania pojawia się bolesny pęcherz. Po zabiegu nie pozostają blizny.

Wypalanie

Wypalanie kurzajki wykonuje się za pomocą światła lasera. Może okazać się konieczne znieczulenie miejscowe. Kurzajka zostaje wypalona, a okoliczne naczynka krwionośnie ulegają koagulacji i nie krwawią ani podczas zabiegu, ani po nim. Po zabiegu przez kilka-kilkanaście dni utrzymuje się niewielki strupek, który później odpada. Blizny pozostają wyłącznie w przypadku dużych, starych kurzajek, które trzeba było kilkukrotnie poddawać zabiegowi.

Wycinanie

Wycinanie kurzajek za pomocą skalpela jest obecnie coraz rzadziej stosowane. Przyczyną jest oczywiście pozostawianie blizn po zabiegu, który jest o wiele bardziej inwazyjny, niż inne proponowane metody. Niekiedy kurzajki są na tyle głębokie i rozległe, że wycinanie ich pozostawi bardzo widoczne blizny, może też prowadzić do niechcianych powikłań – np. przedłużającego się gojenia, infekcji czy silnego krwawienia z rany.

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja wykorzystuje energię prądu w sposób analogiczny, jak zabieg z wypalaniem laserem.

Magdalena Walma