Dobrze zarysowane mięśnie klatki piersiowej to marzenie niejednego mężczyzny. Jednak mimo usilnych prób i ciężkiej pracy nie wszystkim udaje się wypracować sylwetkę kulturysty. Naprzeciw takim osobom wychodzi chirurgia plastyczna.

Implanty nie tylko dla kobiet – okazuje się, że mężczyźni też mogą skorzystać z pomocy chirurga w drodze do ideału. Jednak operacji wszczepienia implantów nie powinno się traktować jak łatwego sposobu na piękną sylwetkę. Z zabiegu mogą korzystać panowie, którzy mimo usilnych prób na siłowni i prowadzonej diety nie mogą wypracować mięśni klatki piersiowej. Operacja jest adresowana do panów, którzy chcą poprawić wielkość i kształt mięśni lub dokonać rekonstrukcji klatki po wypadku.

Przebieg zabiegu

Sam zabieg przebiega przy znieczuleniu ogólnym. Pacjentowi nacina się niewielki obszar skóry, by później pogłębić nacięcie za pomocą endoskopu. Implant nie jest jednak umieszczany pod skórą, jak w przypadku operacji u kobiet, a pod płatem mięśnia. W przypadku mężczyzn wykorzystuje się inny materiał. Implant jest równie twardy jak ten stosowany przy modelowaniu pośladków. Materiał musi przetrwać codzienne czynności tj. podnoszenie.

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, mogą wybrać rozmiar implantu. Materiały imitujące mięśnie różnią się kształtem. Implanty wybiera się po szczegółowej konsultacji z lekarzem. Specjalista dokładnie mierzy pacjenta przed operacją – należy pamiętać, żeby nie wykonywać już żadnych ćwiczeń co najmniej na 2 tygodnie przed zaplanowanym terminem zabiegu. Do 3-4 tygodni po operacji należy unikać wysiłku fizycznego.

Zagrożenia

Należy pamiętać, że każda operacja wiąże się z ryzykiem. Jednym z zagrożeń jest zakażenie. W takim przypadku implant należy usunąć, a ponowne jego umieszczenie może nastąpić po pół roku. Możliwa jest również późniejsza asymetria, widoczne blizny czy samoistne przesunięcie implantu. Dlatego zanim zadecyduje się o potrzebie wykonania podobnego zabiegu, należy dobrze przemyśleć wszelkie za i przeciw.

Aleksandra Wiktor