Implanty jąder
Harry Cunningham z Unsplash

Utracone w wyniku wypadku lub choroby jądro można zrekonstruować. Obecnie na rynku dostępne są protezy, które są niemalże nie do odróżnienia od naturalnych. Podobnie, jak panie w przypadku powiększania piersi, również panowie mają do wyboru całą gamę produktów różniących się wypełnieniem i wielkością.

Jakie są możliwości?

Po wykonaniu zabiegu dobrze dobrane protezy nie tylko wyglądają jak naturalne jądra, ale również nie odbiegają od nich w dotyku. Pacjent ma do wyboru implanty wypełnione silikonem lub solą fizjologiczną, w różnych kształtach w zależności od potrzeb. Wykorzystuje się je nie tylko w przypadku utraty jąder lub jądra, ale również w przypadku braku wykształconych narządów ze względu na wadę wrodzoną. Jest to temat rzadko poruszany, ale każdy mężczyzna, który odczuwa z tego powodu dyskomfort powinien rozważyć zabieg rekonstrukcji.
Do wyboru pacjent ma różne rodzaje protez:

Wypełnione żelem silikonowym
Powierzchnia implantu jest gładka, co uniemożliwia wrastanie tkanki. U góry Implantu znajduje się podkładka mocująca z usuwalnego teflonu. Dzięki temu igła, którą zostanie napełniona następnie proteza, nie przebije jej powłoki. Żel silikonowy ma tę przewagę nad roztworem soli fizjologicznej, że w dotyku jest właściwie nie do odróżnienia od naturalnych jąder. Implanty są elastyczne, ale bezpieczne – zawierają dodatkową warstwę ochronną. Dostępne są różne rozmiary i wagi implantów, dzięki czemu każdy pacjent będzie mógł dobrać protezę idealną dla siebie.

Implanty mogą być również wypełnione specjalnym, wysokopolimeryzowanym silikonem. Są one specjalnie wzmocnione u góry i nie wymagają dodatkowej „rynienki” do naprowadzenia igły. Protezy te są nieco twardsze od zwykłych silikonowych, dają wrażenie większej elastyczności i sprężystości, są również nieco większe i cięższe.

Wypełnione roztworem soli fizjologicznej
Dostępne w różnych rozmiarach i wagach, protezy te są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w przypadku rekonstrukcji ze względu na swoją cenę (protezy silikonowe są droższe). Ich powłoka wykonana jest z elastomeru – gęstego i elastycznego silikonu. Protezę można dopełnić w trakcie samej implantacji, dzięki czemu chirurg może kontrolować na bieżąco wielkość i kształt jąder pacjenta. Roztwór soli jako wypełnienie najczęściej wybierane jest ze względu na obawy związane z implantami silikonowymi. Uspokajamy jednak – żadne badania nie dowiodły, że implanty silikonowe w jakimkolwiek stopniu zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu pacjenta!

Niezależnie od rodzaju, wszystkie protezy mają z jednej strony zaczep, dzięki czemu można ją umocować w mosznie za pomocą szwu. Lekarz przy doborze odpowiedniej protezy powinien też uwzględnić wiek pacjenta, wielkość drugiego jądra, rozciągliwość tkanek moszny oraz ich wielkość.