Jednym z intensywnie oczyszczających zabiegów na twarz jest peeling płynem Jessnera. Stosuje się go w leczeniu trądziku i usuwaniu przebarwień, które szpecą twarz.

Gruntowne oczyszczenie

Płyn Jessnera jest preparatem chemicznym, który wykorzystuje się w celu wykonania specjalistycznego peelingu medycznego. Ma za zadanie gruntownie oczyścić skórę i przyczynić się do złuszczenia martwego naskórka. W jego składzie wchodzą: kwas salicylowy, kwas mlekowy i rezorcynol. Płyn Jessnera działa odkażająco i złuszczająco. Stosowany jest również do leczenia trądziku. Przeciwdziała łojotokowym zmianom skóry, oczyszcza twarz z zaskórniaków. Sprawdza się przy rozjaśnianiu plam starczych.

W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, peeling może być delikatny lub silny. Działanie można stopniować, dokładając kolejne warstwy preparatu. Mamy tutaj do czynienia z prostą zasadą. I większa ilość warstw (maksymalnie 3), tym większa siła działania. Efekty są długofalowe, aczkolwiek pierwsze rezultaty można dostrzec po wyjściu z gabinetu. Złuszczanie naskórka może trwać 4 dni. W celu zatuszowania tych mało estetycznych zmian, stosuje się specjalne kremy i makijaż.

Opis zabiegu

Długość zabiegu uzależniona jest od ilości nakładanych warstw i serii. Zanim jednak zdecydujemy się na peeling medyczny, przez 2 tygodnie należy wstrzymać się ze stosowaniem preparatów, które zawierają retinoidy (Retin A). Skóra najpierw jest dokładnie przemywana wacikiem nasączonym alkoholem, następnie nakłada się płyn Jessnera. Nie utrzymuje się go długo na skórze, jednak w tym czasie twarz może piec. Warstwa płynu usuwana jest maksymalnie po kilku minutach, następnie po odstępie 5-7 minut nakłada się ją ponownie pod warunkiem, że zajdzie taka potrzeba.

Bezpośrednio po zabiegu twarz jest zarumieniona z miejscami zbielenia. Mija to jednak po kilku minutach. Złuszczanie naskórka nastąpi dopiero 2.-3. dnia. Najpierw skóra brązowieje a potem samoistnie odchodzi. Tego procesu nie należy przyspieszać, ponieważ grozi to powstaniem blizn i przebarwień! Złuszczanie może trwać do 4 dni. Warto tak wybrać datę zabiegu, żeby przypadała ona na środę lub czwartek, aby najgorszy etap przypadł na weekend.

Ponieważ płyn Jessnera zawiera w sobie kwasy AHA, należy powstrzymać się przed ekspozycją na słońce w ciągu 6 tygodni po przeprowadzeniu peelingu. Skórę należy intensywnie nawilżać. Peeling można powtarzać co miesiąc. Skóra po zabiegu będzie wyraźnie odżywiona i wygładzona, a zanieczyszczenia i trądzik zostaną usunięte.

Magdalena Walma