Ginekomastia dotyka zarówno młodych jak i starszych mężczyzn. Polega na przeroście gruczołu piersiowego i często jest mylona ze zwykłą otyłością. Tymczasem jest to schorzenie, u którego podstawy leżą problemy z hormonami.

Rozpoznanie

Ginekomastia najczęściej zaczyna się rozwijać u młodych chłopców w okresie dojrzewania. W znaczącej większości przypadków ustępuje samoistnie po upływie 2-3 lat. Bywa jednak, że zmiany gruczołu się nie cofają i zaczynają stanowić ogromny problem dla młodego człowieka. Jeśli ginekomastia zostanie szybko rozpoznana przez lekarza jako problem natury hormonalnej, to dzięki odpowiedniemu leczeniu udaje się ją usunąć bezoperacyjnie.
Rozpoznanie ginekomastii polega na wykonaniu serii badań podstawowych, które pozwolą określić naturę problemu. Przyczyn może być wiele – między innymi chora tarczyca czy niewydolność nerek. Dokładne badania fizykalne i pomocnicze pozwolą określić, gdzie leży przyczyna zmian i wdrożyć odpowiednie leczenie. Trzeba pamiętać, że przyczyny hormonalne a nadmiar tkanki tłuszczowej to dwie różne rzeczy – jeśli problemem są hormony, następuje przyrost gruczołu piersiowego, który rozpycha się pod skórą i powoduje wizualne powiększenie piersi. Jeśli przyczyną jest ogólna otyłość, wtedy rozwiązaniem może być zrzucenie zbędnych kilogramów i trzymanie się właściwej diety.

Leczenie

Leczenie ginekomastii bardzo często jest de facto leczeniem choroby, która to schorzenie powoduje. Jeśli jednak pacjent nie jest zadowolony z efektów, które powoli postępują podczas zażywania leków, może zdecydować się na usunięcie nadmiaru gruczołu i tkanki skórnej piersi. Dzięki temu efekt uzyskuje się od razu. Trzeba pamiętać jednak, że zabieg ten nie jest zabiegiem odchudzającym. Lipomastia, czyli nadmiar tkanki tłuszczowej, nawet raz usunięta bez zmian w trybie życia powróci prędzej czy później. Dlatego też zabieg chirurgiczny zalecany jest przede wszystkim w przypadku prawdziwej ginekomastii, związanej ze zmianami hormonalnymi. Przeciwwskazaniami do operacji są problemy z krążeniem krwi, nieuregulowana cukrzyca, stany zapalne i choroby przewlekłe.
Przerośnięty gruczoł i nadmiar skóry usuwa się operacyjnie w znieczuleniu ogólnym. Chirurg wykonuje cięcie wokół dolnej połowy otoczki brodawki piersiowej i usuwa nadmiar gruczołu. Jeśli jest taka potrzeba, usuwa również nadmiar skóry. Po zabiegu pozostają blizny, które jednak z czasem przestają być widoczne. Usunięcie gruczołu można połączyć z zabiegiem liposukcji piersi – dzięki temu uzyskuje się lepszy i bardziej harmonijny efekt.
Przez ponad tydzień pacjent zobowiązany jest do noszenia specjalnego bandaża uciskowego. Po około 10 dniach zdejmowane są szwy. Przez kilka tygodni będzie się utrzymywał obrzęk i zasinienia. Pierwszych kilka dni będzie również bolesnych i będzie wiązało się z ograniczeniem ruchów. Efekty będzie można zobaczyć po kilku miesiącach, kiedy skóra się obkurczy, blizny zanikną a opuchlizna i zasinienia przestaną być widoczne.